Въпреки огромните колебания в световните цени на пшеницата, които се наблюдават през последния месец, българският пазар това лято се успокои и търговията потръгна, тъй като цените са с около 30-40 лева по-високи спрямо същия период на миналата година, съобщиха за Синор.БГ зърнопроизводители от Северна България. За тон зърно до българските пристанища фермерите получават по 280 лева, което на фона на миналогодишните оферти е доста по-добре и това се обяснява с поскъпването на зърното в Черноморския регион.
Тази година качеството и добивите са значително по-високи от миналогодишните, което допълнително повишава стойността на родното зърно.
Само преди ден министерството на земеделието оповести, че реколтата през 2017 година ще достигне тавана от 6 милиона тона. Успоредно с това се активизира и износът – от първи юли до 15 август се очаква износът да надвиши 1 милион тона, което е добър показател.
През последната седмица цените на пристанищата в Черноморския регион бележат ръст, като в Русия при фуражната пшеница той е 1,94% - за тон зърно се предлага 291 лв. При качественото хлебно зърно от 12,5% цената достига 332.32 лв. за тон.
Още по-високи са котировките на пристанищата в Украйна, където за тон фуражна пшеница се предлага 310 лв., като поскъпването е с малко над 2%. За качествената пшеница 12,5% котировките са 331,89, като тук има лек спад спрямо предишната седмица.
Цените в Румъния също гонят 300 лева за тон. При фуражната пшеница котировките до пристанище са 303,15 лв. за фуражното зърно, което е с 3 на сто по-скъпо от миналата седмица. При хлебната пшеница 12,5% няма изменение и цената остава 334,44 лв. за тон.