За първи път тази година България ще отчете необичайна реколта от близо 6 милиона тона при пшеницата, което си е национален рекорд, отчитат от агроведомството. Причината е във френските сортове зърно, към които стопаните се насочиха през последните години и които със сигурност осигуряват свръхдобиви. Дори градушките, които поразиха стотици хиляди декара с хлебно зърно, няма да попречат на окончателните разчети в края на жътвата, съобщиха от министерството на земеделието.
Количествата, прибрана пшеница, по предварителни данни ще бъдат между 5,85 и 5,95 млн. тона. Това е повече от миналата 2016 г., когато производството беше 5,66 млн. т.
Сравнението с миналата година показва, че средният добив от декар е нараснал с около 8% спрямо миналогодишния. Тази година са прибрани по 513 кг/дка, при 475 кг за 2016 г. И всичко това на фона на по-малкото реколтирани площи - около 11,4 млн. тона.
Тазгодишната реколта се очертава да бъде и с по-добро качество. Към 3 август са анализирани 815 проби от пшеница. Резултатите показват, че 46,39% е с много добри качествени показатели и в сравнение с реколта 2016 г. има завишаване с над 5% на количеството с високи хлебопекарни качества. Така не се потвърждават опасенията, че с високите добиви и навлизането на високопродуктивни френски и австрийски сортове ще се влоши качеството на добитото зърно.
Рекордната реколта и високо качество води и до засилен износ на зърно от България. До 15 август експортът на пшеница ще надвиши 1 млн. тона, на ечемик – 189 хил. т, а на рапица – 152 хил. т., сочат данните на агроминистерството.