Начало » Хоби земеделие » Малката градина
05.08.2017 г.

През март премахнете сухите листа от ягодовите лехи

Време е за второто зимно пръскане в овощната градина

През март трябва да се премахнат сухите листа от ягодовите лехи. За да се предотврати разпространението на болести, те се събират и изгарят. Ягодите се подхранват с около 25-30 г. на кв.м амониева селитра. Извършва се резитба на касиса и резитба на малините, като при малините дължината на плододаващите стъбла се съкращават с една пета. Младите костилкови овощни дръвчета се засаждат до средата на март, а семковите - до края на същия месец. В края на март се извършва присаждане на будна пъпка и на калем от предпочитани и подходящи за съответния район сортове. Всички овощни видове е желателно да бъдат подхранени с амониева селитра. При необходимост второто зимно пръскане на овощните се извършва в края на февруари и началото на март, преди разпукване на пъпките.
През март се извършва предцъфтежно профилактично пръскане. Чрез него се ограничава плътността на щитоносните въшки, червения овощен акар, листните въшки, листните бълхи, листозавивачките, педомерките, ранното и късното кафяво гниене и др.
При семковите овощни видове се ограничава зимуващата зараза от огнен пригор, струпясване по ябълката и крушата, ябълков молец, ябълков цветопробивач и крушов пъпкопробивач, голяма крушова листна бълха, ябълков златист хоботник и др. При костилковите се намалява нападението от бактериен пригор, сачмянка, къдравост по прасковата, кривули по сливата и джанката, червени листни петна по сливата, вишнев сливов и червенокрил плодов хоботник и др. При ягодоплодните се ограничава петносването на пъпките и засъхването на летораслите на малината, листните напетнявания по ягодата, ягодовото хоботниче и ягодовото стъблохоботниче и др.
Пръскането трябва да се извърши в ясни и тихи слънчеви дни, с температура около 10-12 градуса.
Срещу струпясването по ябълката и крушата при благоприятни условия се провеждат сгъстени предцъфтежни пръскания, особено във фаза миши уши, с Бордолезов разтвор 1%, Каптан 50 ВП - 0,3%, Купроксат ФП - 0,3%, Фунгуран ОН 50 ВП - 0,15%, и др.
Срещу брашнестата мана по ябълката се използват препаратите Байфидан 250 ЕС - 0,015%, Фолпан 80 ВДГ - 0,15%, които могат да се комбинират с пръсканията срещу струпясването.
Срещу къдравостта по прасковата преди цъфтежа могат да се приложат препаратите Дитан М-45 - 0,3%, Скор 250 ЕК - 0,02% и други.
Срещу петносването на пъпките и засъхването на летораслите на малината при височина на летораслите 15-20 см се пръска с Бордолезов разтвор 1%, или Фунгуран ОН 50 ВП - 0,15%.
Срещу обикновената крушова листна бълха, крушовия пъпкопробивач и ябълковия цветопробивач се прилагат препаратите Вазтак 100 ЕК - 0,02%, Децис 2,5 ЕК - 0,03%, Номолт 15 ЕК - 0,1%, Суми алфа 5 ЕК - 0.03% и други. Те се използват само при плътност на неприятелите над прага на икономическа вредност - за обикновената крушова листна бълха 1 възрастен индивид и 8-10яйца на 8-10 торбести клончета; за крушовия пъпкопробивач и ябълковия цветопробивач по 3 бръмбара на 1 дърво.

През март премахнете сухите листа от ягодовите лехи
5447
 

Последни материали
Виж
Оцеляването на малките животновъди е под голям въпрос
Промени в закона за земеделските земи вдигнаха десетократно наеми на пасища
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването
БАБХ откри огнище на шарка по овцете и козите в Хасковско
С предимство за класиране са намиращите се наблизо ферми без нарушения
Площите с условия за пашуване в парк Рила са наполовина на планираните
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Агнешки кебапчета
Изключение се очаква при скъпата царевица след значимо разширяване на площите
Сушата натиска прогнозите за реколтата от зърно в Турция
Свързани материали
Виж
Тази нощ тръгнах в 2:30 ч за борсата
Златан Караиванов: Искаме да направим кооператив на ягодата в Кричим, но има проблем
Новости
Първа реколта от ягоди в горски разсадник „Орловец“
Технологични карти за растениевъдство, конвенционално и биологично производство
В градината
През август започнете с предпазни мерки срещу фитофтора при ягодите
Средният добив при малините за 2023 г. е 360 кг/дка
Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане през последните две години
А в магазините се продават по 30-32 лв. за килограм
Цената на малините от производител до търговец на едро скача с 250 процента. ЕС трябва да чуе това!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини