За практиката при отглеждането на краставици пишем доста често, особено за неприятната горчивина на зеленчуците и за практическите съвети как да я избегнем. През пролетта ви давахме подобни разяснения за това кога краставиците горчат. Сега повтаряме темата във връзка с читателски въпроси как да произведат сладки зеленчуци. Обикновено горчилката при краставиците е следствие от горещото време, недостига на влага, недостига или излишъка от торове, ако са засадени върху почви с повишена киселинност, при притискане и оплитане на стъблата.
Днес обръщаме внимание на още няколко варианта да се стигне до този неприятен резултат и как е възможно да го избегнем.
Добре е краставиците да бъдат засадени далеч от високи насаждения, които ще хвърлят плътна сянка върху тях. На шарена сянка под дръвчета обаче се чувстват добре. Не трябва да бъдат засаждани покрай растения-агресори като малини, ягоди, къпини или до принадлежащите към семейство „Тиквови”.
Лехите се покриват с фолио, а когато почвата се нагрее до 20 градуса по Целзий, се мулчират със слама или дървени стърготини. Почвата под краставиците трябва да бъде разрохквана постоянно – това осигурява пространство за корените, както и приток на въздух.
Полезно е също коригирането на ластарите и завръзите, за да не се засенчват и притискат взаимно.
Дали краставиците ще бъдат горчиви може да се познае по цветовете. Ако мъжките цветове са повече, значи най-вероятно ще горчат. Не се разстройвайте обаче, ако реколтата се очертава горчива – може да се консервира, а солта изтегля горчилката.
Сортът също играе голяма роля, като в момента на голямо внимание се радват хибридите, които са генетично лишени от нагарчане. Това обаче не означава, че те винаги ще дадат сладка реколта – ако бъдат пренебрегвани агротехническите прийоми, горчилката може да се появи и при тях.