Често овощарите се сърдят на птиците, когато навестяват градината и си похапват от плодовете. Не бива обаче да забравяме и голямата полза от тях. Хвъркатите са предимно насекомоядни и имат гоялмо значение за биологичната борба с неприятелите на културните растения. Птиците се хранят и изхранват рожбите си предимно с насекоми, включително и с вредни. Унищожават също плевелните семена.
Кукувицата е една от полезните за нашите условия, защото унищожава косматите гъсеници. Кълвачите откриват онези насекоми, които разяждат дървесината. Често в гората или в овощната градина, в която има застаряващи дървета се чува познатият звук на чукан. Кълвачът е открил познатата плячка – ларвите на короядите или дървесиноядите, царевичния пробивач, гъсеницата на дървесницата. Най-широко разпространени са малкият пъстър кълвач, зеленият кълвач и по-малко – червеният. Тези дългоклюнести птици отглеждат малките си в хралупи на полуизгнили дървета. През това време те унищожават най-много насекоми. Пчеларите се оплакват от тях, защото през зимата успяват да пробият стените на кошера, откъдето похапват мед. Но ползата от кълвачите като унищожители на вредните насекоми е голяма, затова ще им простим вредата.
Любимата храна на скорците са скакалците. Дроздовете, както и врабците, особено през лятото унищожават голямо количество насекоми. Черният гарван и посевна врана унищожават и вредните гризачи мишки, лалугери, почвени насекоми. И това е много важно през време на есенната оран.
Често през зимата, когато градината е покрита с бял пухкав сняг прехвръква красиво обагрено ято птици. Това са познатите ни приятелчета – синигерите. Те старателно преглеждат дърветата и клонките, за да открият някое насекомо, ларва или яйце. В търсенето на храна тези птички са неуморни. Установено е, че синигерът изяжда на ден насекоми, колкото тежи самият той.