Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
08.07.2017 г.

Ефективна употреба на английската сол в градината

Практика

sinor

Магнезиевият сулфат, познат и като английска сол, е доста популярен сред градинарите, при това с основание – той снабдява растенията с магнезий (17%) и сяра (13%), без да замърсява почвата с вредни вещества. В продажба се намира под формата на прах, който се разтваря чудесно в топла вода, а в студена – малко по-бавно. Използва се на всички типове почви, но особено силно от него се нуждаят песъчливите и кисели почви, като последните дори е добре да се варуват предварително.

Английската сол въздейства силно върху растенията, ускорявайки растежа им, повишавайки добивите и подобрявайки вкуса на зеленчуците и плодовете, тъй като подпомага усвояването на фосфора и калция. Особено добре действа на доматите, картофите и краставиците.

Не е трудно да се определи кога растенията се нуждаят от този тор. Можете да ги познаете по потъмняването на зеленината и пожълтяването на най-долните листа, по жълтите и кафяви петна, както и по кафявите им краища, по белите участъци между жилките им, по изсъхването и опадането на листата, както и по забавянето на растежа и формирането на дребни плодове.

Ето и дозирането на магнезиевия сулфат за различните зеленчуци.

При доматите и краставиците е необходимо почвата преди разсаждането да се обработи с 10 грама на квадратен метър. Освен това за подхранване под корен, което се извършва 2 пъти месечно в периода на вегетация, се ползват разтворени 30 грама в 10 литра топла вода, а за пръскане по листата – 15 грама на 10 литра топла вода.

При зелето, морковите и цвеклото се извършват абсолютно същите дейности, но с леко завишени дози от магнезиевия сулфат – 15 грама на квадратен метър при предсеитбената обработка на почвата, 35 грама на 10 литра топла вода при кореновото подхранване и 20 грама на 10 литра топла вода при пръскане.

При картофите магнезиевият сулфат се внася само при сеитбата – по 15-20 грама на квадратен метър.

При засаждането на овошките се влагат 30 грама сух тор на квадратен метър, след което всяка година се използва подхранване под корен с 25 грама на 10 литра вода, като младите дръвчета имат нужда от 5 литра разтвор, а старите – от 10 литра.

При ягодовите култури (ягода, малина, къпина, касис) при разсаждането се влагат по 20-25 грама сух магнезиев сулфат на квадратен метър, а след това ежегодното кореново  подхранване се извършва с 15 грама на 10 литра вода, като за всеки корен се сипват по 2-3 литра от разтвора. 

Ефективна употреба на английската сол в градината
112792
 

Последни материали
Виж
Сливат аграрните пари с тези на Кохезионния фонд
Според ЕК бюджетът за земеделието след 2027 г. се запазва, според анализатори се намалява
Бюджетът по интервенцията за съветнически услуги не достига за всички подадени заявления
Ще се търгуват имоти в курорти и до исторически забележителности
Земя, почивни и ловни домове ... Продава се наследството на Селскостопанска академия и горските предприятия
Поредица
Трета част на графика с изнесените офиси на НССЗ през юли
Решения на Министерския съвет
Чиновниците в МЗХ и ДФЗ, чиито заплати се плащат по техническата помощ, ще работят до 2027 г.
Решения на Министерския съвет
За пенсиониране на стария състав на КЗК бюджетът отпуска нови 445 хил. лв.
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини