Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци
15.05.2017 г.

Без разреждане на плодовете по дръвчетата догодина може да останем без реколта

sinor

Сред градинарите е разпространено мнението, че само ябълката страда от периодичност на плододаването, докато крушите например раждат всяка година, но това не е точно така – след обилна реколта дори и те могат да „излязат в отпуск” през следващия сезон. По принцип не винаги може да се каже защо някоя овошка си почива, но най-разпространените причини са добре известни.

Свръхреколтата и по-точно обилният цъфтеж и плододаване изтощават дървото и вследствие на това то не залага или залага съвсем малко цветни пъпки за следващата година. Най-често такава последователност се проявява при ябълката, докато при крушите наистина е по-рядко явление.

Малко по-различно е положението при сливите и вишните, където подобна „периодичност” може да е следствие просто на измръзване след по-топли периоди през зимата, когато цветните пъпки са особено чувствителни към ниските температури. Сериозни щети нанасят и застудяванията през пролетта, особено по време на цъфтежа, когато дори само студен вятър е в състояние да доведе до опадане на цветовете, а дори това да не се случи, се стига до трудно връзване на плодовете. Падане на температурите до 2-3 градуса под нулата по Целзий пък уврежда цветовете не само да костилковите култури, но и на ябълките и крушите. Поради тази причина е вредно овошките да се садят в котловини със студени въздушни течения, тъй като именно това може да се окаже причината дърветата да не дават плод всяка година.

Липсата на необходимите грижи за овошките и подборът на сортове без отчитане на това дали са самоопрашващи се или имат нужда от опрашители също може да доведе до периодично плододаване. Има сортове ябълки и круши, които раждат практически всяка година. Те се различават от останалите с умереното залагане на плодни пъпки, не особено голямо количество резервни цветове, добро разлистване и частично самоопрашване, което им дава възможност да осигуряват реколта и без наличието на опрашители.

Един от основните агротехнически методи е нормирането на завръзите в овошките, но той може да се прилага успешно само върху младите дръвчета, тъй като при големите е особено трудоемък.

При ябълките може да се нормират и плодовете, като те наедряват в по-голяма степен за сметка на количеството им. Обикновено това се прави през пролетта и в началото на лятото. Извършва се само ако плодовете са прекалено много, т. е. когато са разположени нагъсто. Принципът е прост – във всяко съцветие има 5-6 цвята, затова се оставят не повече от 2-3 плода, а понякога – и по 1-2.

Разбира се, при вишните и сливите нормирането е безсмислено, затова при плодородна година просто ги подрязват, а при по-слаба методът просто не се практикува. Това позволява в известна степен да бъде елиминирана периодичността при плододаването.

Без разреждане на плодовете по дръвчетата догодина може да останем без реколта
27075
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Въпреки това страната остава зависима от вноса на царевица и соя
Производството на зърно в Китай достигна нов рекорд
Въпреки големите начални запаси и очаквания ръст на вноса
Слабата пшенична реколта във Великобритания затяга баланса на пазара
Благодарение на разширяването на площите и въпреки спада в добивите
Реколтата от картофи в северозападна Европа расте заедно с разходите
При царевицата обаче корекцията е към повишение с 1,6 милиона тона
ЕК понижи оценката за реколтата от пшеница в ЕС до 12-годишен минимум
Съдържанието на масло в тазгодишната реколта е нараснало с 2 на сто
Активното търсене продължава да вдига цените на слънчогледа в Украйна
Твърдата пшеница е изключението през сезона
ЕК сви рязко оценките за реколтите от мека пшеница, царевица и слънчоглед в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини