От март тази година заетостта в селското стопанство расте, което е нормално за началото на сезона. Докато през януари нетна прогноза за заетостта на тримесечна база е била 3 пункта, то през март тя достига 8 пункта, при 15 пункта – през февруари. Това показват данните на ManpowerGroup за заетостта в страната от началото на годината.
От 620-те анкетирани работодатели от всички сфери на икономиката 79% не очакват промяна на числеността на персонала, 18% предвиждат да го увеличат и само 3% планират съкращения. Така сезонно коригираната нетна прогноза за заетостта в страната остава +12% за четвърто поредно тримесечие, посочват експертите от агенцията по труда. Според тях това е най-високата стойност от началото на изследването за заетостта в страната, което се провежда повече от шест години.
В сравнение с второто тримесечие на 2017 г. перспективите за наемане на персонал намаляват в четири от 10-те индустриални сектора. Най-значимият спад от 8 процентни пункта се наблюдава в секторите „Производство“ и „Търговия на едро и дребно“, докато прогнозите в секторите „Електричество, газ и вода“ и „Минно дело“ са с 3 процентни пункта по-ниски.
От друга страна, работодателите от сектор „Земеделие, лов, горско стопанство и риболов“ отчитат средно увеличение от 8 процентни пункта.
В национален мащаб работодателите от всички индустриални сектори прогнозират увеличение на числеността на персонала през следващото тримесечие. Най-силен пазар на труда се очаква в сектора „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“, където работодателите споделят нетна прогноза за заетостта от +18%.
Стабилен темп на увеличение на заетостта очаква и секторът на строителството с прогноза от +16%, както и три сектора с прогнози от +15% – „Земеделие, лов, горско стопанство и риболов“, „Производство“ и „Търговия на едро и дребно“. Най-предпазливи планове за наемане са отчетени в сектора „Ресторантьорство и хотелиерство“, където прогнозата е +6%.