Ако вместо сладки и ароматни ягоди в градината ви се навъди само кисел дребосък, значи не всичко е наред в лехите. затова и агрономите съветват младите градинари да бъдат внимателни и подробно да се запознаят с технологията на отглеждане на този сладък и любим за децата плод. В този текст ще ви запознаем с някои от основните причини за израждане на насажденията.
1. Саморасляците са изместили култивирания сорт. Неприятна особеност при ягодите е възможността семената да прораснат и след няколко години в лехите ще е пълно с дивачки. Те израстват силни и силно се отличават от обикновените, но в крайна сметка ягодите са дребни. Много е трудно да бъдат разпознати. Борбата с тях започва по време на цъфтежа – тогава лехите трябва да се оплевят от силните корени, по които обаче няма никакъв цвят. С останалите е по-трудно – те се премахват чак при събирането на реколтата. Корените с дребни ягоди трябва да се изтръгват безжалостно.
2. Най-големият враг на ягодите са пролетните застудявания. Заради тях се появяват цветове с черна сърцевина. Това означава, че тези цветове няма да дадат реколта. Най-често страдат първите цветове, които биха дали и най-големите ягоди, след което по корените остава само дребосъкът.
3. Големи щети на реколтата може да нанесат и вредители като ягодовите хоботници например. Тези вредители снасят яйца в цветните пъпки и ги нагризват, а това предотвратява всякакъв цъфтеж.
4. Стареенето на корените също е от значение. Ако ягодите плододават добре в продължение на 4-6 години, но постепенно добивите и размерите на плодовете намаляват, значи е време да бъдат пресадени на ново място. За пренасяне се избират само млади едногодишни корени или току що вкоренени розетки. Не е нужно да отлагате пресаждането до пролетта, това може да стане и през юли и август – растенията ще успеят да заложат плодни пъпки и още през следващата пролет ще дадат реколта.
Понякога обаче и наскоро засадени корени цъфтят обилно, но не дават никакъв плод. Това означава, че са ви продали или подарили стари корени.