Начало » Пазари » Зърно

CAPA: Изкупната цена на пшеницата от нова реколта може да започне от 240-255 лв. за тон с тенденция към понижение

Прогнози
Синор.БГ / 01.06.2017 г.

sinor

Месец преди началото на жътвата икономистите от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) предвиждат, че реколтата от пшеница тази година ще бъде леко под миналогодишните стойности. Очакванията са за 5,2 млн. т хлебно зърно. Прогнозата за ечемика е около 670 хил.т., а при рапицата -  450 хил.т.

Само да припомним, че през есента на миналата година засетите площи с есенните култури бяха 11,6 млн. дка с пшеница, 1,7 млн. дка с ечемик и също толкова с рапица. Тези площи са почти същите от предходната година, като единствено се очаква 11% намаление на площта при ечемика.

По прогнози на MARS-JRC от май 2017 г. показва, че средният добив при пшеница ще достигне 466 кг/дка (САРА – 453 кг/дка), ечемик – 433 кг/дка (САРА – 411 кг/дка), рапица – 284 кг/дка (САРА – 248 кг/дка).

Според икономистите в началото на юли, когато започне жътвата, изкупната цена може да стартира от 240-255 лв. за фуражната пшеница, до 250-270 лв. за хлебна пшеница. Средната цена за 2017/18 г. се очаквада бъде 250 лв/т за фуражна пшеница и 275 лв/т за хлебна. При рапицата средната цена по предварителни изчисления ще бъде около 670 лв/т.

Експертите предупреждават, че има голяма вероятност през 2017 г. да се наблюдава обърната ценова скала, като цените от началото на жътвата бъдат по-високи отколкото през втората половина.

CAPA: Изкупната цена на пшеницата от нова реколта може да започне от 240-255 лв. за тон с тенденция към понижение
11414
 

Последни материали
Виж
Ставката падна до 9 на сто от досега прилаганите 13 на сто от 2 февруари
Китай понижи ДДС върху вноса на слънчогледовото и рапичното масло
Практика
Всеки градус е от значение при отглеждането на разсада
Поскъпването спрямо декември 2025 г. е 0,6 на сто
НСИ отчете 3,5 процента годишна инфлация през януари 2026 г.
Темпото на ръст при свинското се забавя при спад от 6 на сто при говеждото
Производството на месо в Германия намаля слабо през миналата година
При темпото на доставки до момента и слабата турска реколта през 2025 г.
САЩ повишиха прогнозата за вноса на слънчоглед в Турция през сезона
Седмицата на земеделците
Двама зам. министри на земеделието откриха изложението АГРА 2026 в Пловдив
Свързани материали
Виж
Новите прогнози опровергават слуховете за измръзване на руската реколта
Според ресорния заместник-министър това не било необичайно напоследък
Жътвата на царевицата в Украйна най-вероятно ще ... приключи през март
Производството на маслодайни култури се е удвоило само за 2 години
Казахстан прибра рекордни реколти слънчоглед и рапица през 2025 година
Вредители по растенията
Свири, свири щурче, но...само в песента
За разлика от производството на царевица и захарно цвекло през 2025 година
Реколтите от пшеница, ечемик, слънчоглед и рапица в Хърватия нараснаха
И при соята са постигнати рекордни добиви от 3564 тона от хектар
Реколтата и добивите от царевица в САЩ счупиха рекорда през 2025 година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини