Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
23.05.2017 г.

Какво показва избледняването на листата на лозата

Полезни съвети

Обикновено листата на лозите избледняват и пожълтяват от хлороза – недостиг на желязо. В този случай пожълтяването тръгва от върховете им, а жилките за продължителен период остават зелени.

За разлика от диагностицирането на проблема обаче решението му не е толкова просто, особено ако лозите са засадени върху карбонатни (алкални) почви. Тогава тай-често желязото е в достатъчно количество в почвата, но неговото усвояване е блокирано от високото съдържание на калций в нея. В години с обилни валежи през първата половина на лятото желязната хлороза се развива много по-силно.

За да бъде решен проблемът, растенията се поливат под корен с железен сулфат (зелен камък), като на главина 50 грама активно вещество се разреждат в 10 литра вода, а листната маса се пръска с разтвор на железен хелат – чаена лъжичка на 10 литра вода. Пръскането на листата трябва да се повтаря през всеки 2 седмици до пълното изчезване на хлорозата. Ако това не стане, реколтата ще е почти нулева, а при силно развитие изсъхват листата дори на филизите. Затова борбата с желязната хлороза трябва да се подхване още с първите появили се признаци.

Листата на лозите могат да избледнеят и при значителен недостиг на азот. В такъв случай се прилага подхранване с карбамид – 80 грама се разтварят в 10 литра вода. Обикновено това се случва в началото на лятото, а тогава азотът е само от полза за растенията. Ако е през втората половина на лятото, разтворът се прави с по-слаба концентрация – в 10 литра вода се разрежда само кибритена кутийка карбамид.

Цветът на листата се променя и при недостиг на микроелементи. Най-често на лозите не достигат бор, манган и цинк. За преодоляването на този недостиг може да се използва комплексен (комбиниран) тор, съдържащ съответните микроелементи, обикновено във водоразтворим вариант.

За съжаление недостигът на химически елементи не е единствената причина за избледняването на листата на лозите - при гроздето са регистрирани многобройни вирусни заболявания, които могат да предизвикат същия ефект. Ако причината е вирус, растението е заразно, нелечимо и може да подложи на опасност останалите. Частично проблемът може да бъде предотвратен, ако се купуват пръчки от надеждни производители. Ако вече се е проявил, трябва да се проведат посочените подхранвания и при липса на ефект най-добре е съответните растения да бъдат унищожени.

Какво показва избледняването на листата на лозата
28104
 

Последни материали
Виж
Горските педагози са обучили над 15 000 деца през 2024 г.
От 11 до 19 април ще продължи инициативата на МЗХ „Великденска кошница“
Тази нощ пристига кораб с 58 000 хиляди тона канадска рапица във Варна
Кубота България оглави пазара на трактори за първото тримесечие на 2025 г.
ДФЗ плати 102 млн. лв. за необлагодетелствани райони
Русия очаква ръст на засетите площи с 1 млн. хектара
Свързани материали
Виж
Позиция
ЕС отслабва защитата за вълците, алармират природозащитници
Сдружението „Зелени Балкани"
На връх Нова година умират 1 500 защитени птички край Копривщица
Богатата хранителна база помага за опазването на малкия креслив орел
Условията за гнездене на защитени видове птици в Сакар са добри
Професионална квалификация
Запишете се за курс за зърносъхрание и производство на фуражи
Свръхвисоки температури са отчетени през май 2024 г.
Последните 12 месеца се оказват рекордно топли за света
Наука и бизнес
България изостава в опитите с изкуствено предизвикване на валежи в полза на фермерите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини