Начало » Новини » Страната

ГЕРБ се отказва от спорните промени в закона за земеделските земи

Не се били допитали до широкото мнение
Синор.БГ / 17.05.2017 г.

ГЕРБ оттегля подкрепата си за промените в закона за земеделските земи, които от миналата седмица насам предизвикаха както остри политически реакции, така и протести на сдружения и организации, съобщи на брифинг председателят на Комисията по земеделие в Народното събрание Десислава Танева, цитирана от Дарик.

Спорният законопроект, който е общ с Обединените патриоти, според предварителната програма на Народното събрание трябваше да бъде гласуван на първо четене в пленарната зала в четвъртък. Днес стана ясно, че председателят на парламента Димитър Главчев го е разпределил за мнение и на правната комисия. През миналата седмица законопроектът бе приет от земеделската комисия.

Оттеглянето на ГЕРБ от законопроекта не било заради натиска, а защото от партията не се били допитали до широкото мнение, е обяснил Цветан Цветанов. Според него обаче това нямало да доведе до напрежение в управляващата коалиция. Цветанов е уточнил, че са разговаряли с партньорите си от мнозинството, които са проявили разбиране и е вероятно те също да се откажат от предлаганите промени. Текстовете няма да бъдат преработвани и внасяни отново, най-малкото защото срокът, посочен сега в закона, изтича, е добавил той.

Ако бяха приети, промените щяха да позволят строителство върху апетитни имоти, най-вече по Черноморското крайбрежие. Това щеше да се случи чрез удължаване на срока, след чието изтичане при незапочнато изграждане на обект решението за промяна на предназначението на земеделските земи губи правно действие. Настоящият срок е до 23 май 2017 г., като предложението бе за удължаването му с 3 години. Природозащитници определиха промените в закона като лобистки, тъй като с него се осигуряваха възможности за мащабно строителство по Черноморското крайбрежие.

ГЕРБ се отказва от спорните промени в закона за земеделските земи
9608
 

Последни материали
Виж
На Био Фест бяха припомнени интервенциите за сектора
Георги Тахов връчи приза Биопроизводител на годината на пчеларя Владимир Кънев
80% от средствата ще бъдат гарантирани от държавата
Полша обмисля да подпомогне зърнопроизводителите с евтин заем, вместо със субсидии
Няма да е септември, няма да е есента
Стартирането на първия Магазин за хората се отлага за края на годината
Среща в МЗХ с браншови организации
Започна обсъждане на промени в Закона за собствеността на земята
Жителите на с. Крива бара събират пари
29-годишен фермер влезе в огъня, за да спаси селото си и ... остана без трактор
Закъснели сме
Утре да започне ваксинирането срещу шарка по овце и кози, призова шефът на Съюза на ветеринарите
Свързани материали
Виж
Проект на Постановление
Три пъти ще се завишат цените на земеделските земи, които подлежат на отчуждаване
Търгуват се ниви и терени в стопански дворове
Областната дирекция в Пловдив обяви за продан 6 земеделски имота на цени от 5 500 до 33 250 лв./дка
Агрометеорология
През април: Валежи, късни слани и опасност от градушки
МЗХ иска обществен дебат
Депутати обсъждат днес мораториум на ВЕИ върху земеделски земи
Общо събрание
Стайко Стайков е новият председател на асоциацията на собствениците на земеделски земи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини