До неотдавна агрономите смятаха, че огненият пригор по костилковите насаждения не се лекува, затова препоръчваха превантивни мерки срещу неговата поява. Наскоро читателят на Синор.БГ Гено Димитров сподели ценен опит, който е заимствал от руски фермери и който се оказва изключително ефикасен срещу тази опасна болест по ябълките, крушите, дюлите и мушмулите.
Само да припомним, че огненият пригор се причинява от бактерията Еrwinia amylovora, която е от семейството на Enterobacteriaceae, подобно на други болести като Escherichia и Shigella, Salmonella и Yersinia, които при хората предизвикват стомашни разстройства.
Опитът показва, че ако пръскате дърветата с антибиотици срещу тези болести, то вие успешно ще се справите с огнения пригор. За целта читателят Димитров съветва да купите тези антибиотици от ветеринарната аптека, тъй като цената е приемлива, а на вас ще ви трябват и по-големи количества.
Как да разпознаете, че дръвчетата са заразени? Обикновено бактерията тръгва от първо короната на дърветата, като после обхваща клоните, стъблата, кореновата шийка и корените на овошките. Листата започват да покафеняват, а после и да падат.
Тази зараза се развива обикновено при цъфтежа пролетно време, когато температурата е над 18 градуса по Целзий и при висока атмосферна влажност. При цъфтежа болните цветове и техните дръжки покафеняват, изсъхват и в повечето случаи остават прикрепени към клоните.
Некрозата бързо обхваща съседните цветове откъм дръжките и прилежащите леторасти. Другата основна проява на огнения пригор е загиването на леторастите, което се характеризира с некроза и завиване на върховете им като кука във вид на “овчарска гега”.
При крушата и дюлята некротиралите участъци почерняват, а при ябълка и мушмула са тъмнокафяви. При това развитие на болестта некротират и листните дръжки и част от листната тъкан, като листата се завиват ладиевидно навътре и изсъхват. Те не окапват дори и след есенния листопад. Крайната фаза на болестта е изсъхване на целите дървета, които поради наличие на неокапалите цветове, листа и завръзи имат вид на опожарени.
Това карантинно заболяване е широко срещано още в Канада, САЩ, Нова Зеландия, Австралия, Япония, страни от Западна Европа, а в последните години – в Украйна и Литва.
Антибиотиците срещу стомашна болест са започнали активно да се прилагат в Русия и Украйна въпреки твърденията на официалните власти, че тази болест не се лекува.
Данните показват, че още преди 27 години японски специалисти в областта на семковите овошки стигнали до откритието, че огненият пригор се лекува с антибиотици и хората там не отсичат дърветата, каквито са били указанията.