Беритбата на късните ябълки от големи насаждения изисква различен период от време, който зависи от осигуреност с работна ръка, транспорт, метеорологични условия и др. Често по тези причини се налага прибирането на реколтата да започне малко по-рано от настъпването на оптималната беритбена зрелост и да приключва малко след преминаването й. За успешното съхранението, а от там и за изгодната реализация на продукцията, от голямо значение е точното определяне на момента на беритбата.
Съществуват няколко субективни и обективни метода за определяне на оптималната беритбена зрелост на ябълковите плодове, предназначени за дългосрочно съхраняване. За настъпването на беритбената зрелост може приблизително да се съди по усилието, което се прилага при откъсване на плодовете от дървото или по оцветяването на семките.
Много често беритбеният момент се определя въз основа на просветляването на основния зелен цвят на плодовата кожица с цветни скали. Оттенъкът, който съответства на най-подходящата за беритба зрелост на плодовете за съхранение е специфичен за всеки сорт и за микрорайона, от който те произхождат. Тестът за определяне на оптималния беритбен момент въз основа на основното оцветяване не е точен, тъй като хлорофилното съдържание се влияе не само от степента на зрелост, но и от азотното запасяване на почвата.
Беритбената зрелост на ябълките може да се определи и въз основа на броя на денонощията, изминали от времето на пълния цъфтеж на дърветата, като същевременно се вземат предвид средната температура и количеството на валежите през вегетационния период.
[B%]Точните методи изискват специална и скъпа апаратура[%B]
Освен посочените способи, за същата цел са разработени и някои физични, химични и физикохимични методи. Те са по-точни, но изискват и лабораторни уреди, част от които са скъпи и непреносими.
Сравнително бърз, лесен и неизискващ специално оборудване начин е определянето на беритбената зрелост на ябълките с помощта на йодна проба. Плодовете се разрязват през средата на семенните камери, перпендикулярно на оста им и се потапят за 1-2 минути в плосък съд, на дъното на който се намира йоден разтвор. Този разтвор се приготвя от 1 л дестилирана вода, в която се разтварят 25 г йод и 10 г калиев йодид. След като се извадят половинките, остатъците от разтвор по тях се попиват с филтърна хартия или с памучна кърпа, отрезите се подсушават и се наблюдава количеството и разпределението на скорбялата, която се оцветява в синьо. При зелените плодове се оцветява цялата площ на отреза, а при презрелите се наблюдава само тясна синя ивица, която е разположена непосредствено под кожицата. При повечето ябълкови сортове оцветяването на 30 на сто от повърхността на отреза и известно просветляване на оцветената част на някои места е показател, че плодовете се намират в зрелост, която е подходяща за съхранение.