Промените в наредбата за прилагане на схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, предлагани от служебния министър Христо Бозуков, не целят да отнемат предимството на българските фермери в доставките на суровини, а да премахнат умишлено създадения монопол, който ще бъде наложен от някои фирми на пазара. Това съобщи за Синор.БГ Мартин Киров от Асоциацията за здравословното хранене на децата, чиито представители отдавна участват в доставките на детски градини и училища.
Преди края на кабинета Борисов 2 в наредбата бяха разписани текстове, чиято основна цел беше да се стимулира изкупуването на български зеленчуци и мляко при доставките за децата. Покрай това благородно начинание обаче в наредбата е разписан текст, според който победител в конкурса за доставчик може да бъде най-голямата компания, кандидатствала за тези доставки.
„Това означава, че досегашните 500 компании, които снабдяваха училищата, изведнъж ще отпаднат от доставките, защото ще се яви един най-голям, който ще измести останалите. Това означава монополизиране на тази дейност, срещу което протестираме“, коментира Киров.
Още преди обнародването на предишната наредба търговците са сезирали Комисията за защита на конкуренцията, която се е произнесла против монополизацията на пазара, но въпреки това наредбата е обнародвана в този вид. Затова от асоциацията са сигнализирали служебния министър, който е предложил корекции.
„Промените трябваше да бъдат приети на последното заседание на Министерския съвет, но разбрахме, че е оказан политически натиск и проектът за наредба е бил изтеглен“, обясни още Киров.
Ако някой се пита кой и за кого е лобирал, нека да поиска справка за компаниите, които ще спечелят търговете за доставка по двете схеми за училищен плод и училищно мляко от есента на 2017 г. Защото според текста на наредбата сегашните 500 компании по никакъв начин не биха успели да участват в доставките.
Иначе на думи и преди избори всеки обещава мед и масло за малкия и среден бизнес.