С новите цени за доставка на пресни плодове и зеленчуци за училищата, които министерството на земеделието въведе от 18 октомври, има опасност от отлив на досегашните доставчици, тъй като цените са с около 60 на сто по-ниски. Това се посочва в сигнал на част от доставчиците, участвали в досегашните схеми за „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, които се финансират от Евросъюза и имат за цел да насърчат здравословното хранене сред децата.
Според търговците промените умишлено са направени броени дни преди началото на кампанията, за да няма време за реакция.
В писмо, разпратено до медиите, бизнесът предвижда да се стигне до рязък отлив на досегашните фирми-доставчици или до спад в качеството на продукцията, което да се вмести в новите цени. Всичко това би провалило и самите програми, поради невъзможност да се спазят изискванията за качество на продукцията при подобни ставки.
Синор.БГ отправи въпроси до министерството на храните и фонд „Земеделие“, свързани с новите цени и сроковете за прием на документи.
От фонда обясниха, че „с цел по-висока информираност фонд „Земеделие“ е изпратил писма до директорите на учебните заведения, които са заявили, че ще участват по схемите. С писмото училищата и детските градини са запознати с конкретните пределни цени и са приканени да потвърдят участието си в схемата с определения от тях доставчик. Съгласно нормативната уредба фонд „Земеделие“ в момента извършва административна проверка на подадените заявления и постъпилите отговори от учебните заведения“.
В случай, че някои доставчици откажат да снабдяват учебните заведения, е предвидена възможност за отваряне на нов прием по схемите и „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, като целта е да продължат да предоставят на българските деца качествени продукти (Проект за изменение на Наредба за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения – Схема „Училищен плод“ и Схема „Училищно мляко“).