България заедно с Казахстан, Босна и Херцеговина, Франция и Канада е в списъка на страните, които могат да внасят безмитно пшеница за преработка и реекспорт в Турция, е съобщил търговски източник пред Ройтерс. Въпросът с вноса на пшеница в Турция стана актуален, след като на 15 март Анкара въведе допълнителен критерий – а именно страна на произход – за безмитен внос на пшеница, царевица, слънчогледово олио и шрот, ориз и бобови култури.
В списъка липсва Русия, която е основен доставчик на пшеница за турските преработватели с около 4 млн. тона през миналия сезон, но сега ще трябва да доставя зърнената култура при мито от 130%, което прави вноса безпредметен.
Отново търговски източници посочиха, че реалната причина за такова отношение към Русия е нежеланието на Москва да отмени забраната за внос на турски домати на руския пазар, след като двете страни започнаха да затоплят отношенията, влошени след свалянето на руски бомбардировач от турски изтребител близо до турско-сирийската граница в края на ноември 2015 г. Вследствие на това от 1 януари 2016 г. Русия забрани вноса на определени турски селскостопански продукти и храни, а по-късно започна постепенно да отменя забраните за част от тях.
Първите печеливши от ситуацията се оказаха Украйна, Унгария, Литва и Латвия, които общо ще доставят около 500 хил. тона пшеница през април в турски пристанища. Впоследствие бе установено, че в списъка със страните, на които е разрешен безмитен внос, не са включени също Германия и Полша.
Остава неясно дали освен посочените в началото 5 държави, сред които е и България, в списъка фигурират и други страни, макар че според източника на Ройтерс само те заедно с вече договорилите доставки 4 страни са останали в списъка. Информационното затъмнение се дължи най-вече на схемата, прилагана от турското министерство на икономиката за внос на зърнени, маслодайни и бобови култури в страната.
Компаниите, които искат да внесат изброените по-горе култури и продукти от преработката им, получават чрез паролата си достъп до официалния уебсайт на министерството на икономиката и виждат условията за получаване или удължаване на вече получен лиценз за внос. До тази база данни, предоставяна от отдела за износ министерството, няма достъп никой освен вносителите чрез персоналния си код.