Турски мелничари са закупили най-малко 500 хил. тона пшеница с високо съдържание на протеин от Украйна, Унгария, Литва и Латвия с доставка през април, съобщиха от компанията за пазарни анализи и проучвания Platts, като се позоваха на свои търговски източници, споделили информацията в кулоарите на конгреса на Федерацията на турските брашнари, който се провежда в Анталия.
Мелниците в Турция се нуждаят от 400-450 хил. тона вносна пшеница месечно. Според източниците те са закупили най-малко 100 хил. тона украинска пшеница, 50 хил. тона унгарска и 350 хил. тона латвийска и литовска.
Мелничарите са посочили, че предпочитат балтийската пшеница заради високото й качество и конкурентната цена. По данни на Platts пшеницата с 14% протеин от Литва и Латвия се предлага по 218 долара на тон с доставка през май в турското пристанище Мерсин на кораби от типа Handysize. По информация на търговци унгарската пшеница се предлага на същата цена с доставка в пристанището Мармара.
Цената обаче е с най-малко 10 долара на тон по-висока от тази на руската пшеница с 13,5% протеин, от която Анкара на практика се отказа от 15 март с изваждането на основния си доставчик от списъка на страните, осъществяващи безмитен внос, заради нежеланието на Русия да премахне забраната за внос на домати от Турция. На практика преориентирането към нови доставчици ще доведе до свиване на маржа на печалбата на турските мелничари.
Трябва да се отбележи също, че от списъка на страните, които могат да внасят безмитно пшеница в Турция за преработка и реекспорт, са изключени и Германия и Полша. Причините за това решение не са обявени официално, но за участниците на пазара това безспорно е лост за политически натиск.