След задълбочено проучване Европейската комисия одобри сливането между базираните в САЩ химически гиганти Dow и DuPont, но само при изпълнение на определени условия от двете компании, за които те поемат пълен ангажимент, се посочва в съобщение на официалния уебсайт на изпълнителния орган на Европейския съюз. За DuPont това ще означава продажба на голяма част от активите в областта на пестицидите и отказ от структурите за изследвания и развойна дейност, докато Dow ще трябва да се лиши от част от активите в областта на химикалите, произвеждани от петрол.
Опасенията на ЕК във връзка със сливането на двата химически гиганта бяха свързани с евентуалното ограничаване на конкуренцията в ценообразуването и избора на продукти на определени пазари на пестициди, както и със забавянето на темпото на иновации, което е ключово в конкуренцията между производителите на средства за растителна защита и особено за борба с вредителите на пазар, където само 5 от , действащи активно в световен мащаб, поддържат цялостен процес на изследвания и развойна дейност (освен двете сливащи се това са BASF, Bayer и Syngenta). В ЕК са се убедили, че активите, от които ще се освободят двете компании, ще позволят на купувача ги замести ефективно на съответните пазари и да продължи процеса на иновации, който ще облагодетелства потребителите и фермерите в ЕС.
Опасенията на ЕК и поетите ангажименти от страна на сливащите се компании са в 3 основни категории.
1. Значително свиване на конкуренцията на настоящия пазар на пестициди. Двете компании биха притежавали много голям общ дял на пазара на някои пестициди, при това с оставащи прекалено малко конкуренти. Става въпрос за хербициди за зърнени култури, рапица, слънчоглед и ориз, за инсектициди срещу дъвчещи и смучещи насекоми по плодовете и зеленчуците в повечето страни от Южна Европа, както и за фунгицид за ориза в част от държавите-членки на общността. От DuPont поемат ангажимента за продажбата на активите, свързани с производството на хербицидите тифенсулфурон, трибенурон, метсулфурон, хлорсулфурон, трифлусулфурон, ленасил, флупирсулфурон, егаметсулфурон и азимсулфурон, както и на инсектицидите индоксакарб, кязипир и ринаксипир, включително производствените предприятия. Освен това компанията ще трябва да се откаже от изключителния си лиценз за ориза в Европейското икономическо пространство заради опасенията по отношение на фунгицидите.
2. Значително свиване на конкуренцията при иновациите в областта на пестицидите. Задълбоченото проучване е показало, че двете компании се конкурират в разработката на важни пестициди, но след сливането няма да имат стимул да продължат да влагат същите усилия в скъпите проекти. Освен липсата на стимули сливането ще намали и възможностите за иновации в новата компания в сравнение с периода на конкуренция между тях. Освен това повечето им конкуренти не разполагат с възможности за цялостно прилагане на процеса на изследвания и развойна дейност до готов продукт, като само посочените 3 компании ще останат като коректив на новия гигант на пазар, в който препятствията пред влизането на нови играчи са изключително високи. А ако бъде разгледано подробно влиянието на новата компания на конкретни пазари и за конкретни продукти, броят на конкурентите се оказва още по-ограничен. В тази връзка с оглед на сключването на сделката на DuPont ще се наложи да се откаже от изследователската и развойната си дейност в областта на пестицидите с изключение на онази нейна част, която се отнася до продукти, чието производство компанията запазва. От ЕК заключават, че компанията, която ще придобие тези подразделения на DuPont, ще бъде конкурентна на пазара и ще съхрани темпото на иновации на необходимото ниво.
3. Значително понижаване на конкуренцията при конкретни продукти, произвеждани от петрол. Притесненията на ЕК са, че новата компания ще има много голям пазарен дял на пазара на киселинни кополимери, където броят на конкурентите намалява със сливането до общо 3, както и от засилване на доминиращата позиция на DuPont на пазара на йономери. От Dow поемат ангажимент за продажбата на два свои завода за производство на киселинни кополимери в Испания и САЩ и ще разтрогне договора си с фирма, от която купува йономери за своите потребители.
„Пестицидите са продукти от значение както за фермерите, така и за потребителите и околната среда. Нуждаем се от ефикасна конкуренция в този сектор, която да кара компаниите да разработват все по-безопасни продукти за хората и околната среда. Решението ни гарантира, че сливането между Dow и DuPont няма да доведе до намаляване на ценовата ковкуренция на настоящия пазар на пестициди или разработването на по-безопасни продукти в бъдеще”, заяви европейският комисар за конкуренцията Маргрете Вестагер.
Официално становище на компиниите вижте ТУК.