Проектобюджетът на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп за новата финансова година, започваща на 1 октомври, предвижда свиване на бюджета на министерството на селското стопанство на страната с 21%, или 4,7 млрд. долара, до 17,9 млрд. долара, съобщи Ройтерс. В ресорите на министерството освен фермерите влизат и селските общности и хранителните програми, като всички ще бъдат засегнати от намаляването на средствата.
В документа е заложено закриване на програмата за кредитиране и подпомагане на общностите до 10 хил. души в сферата на водоснабдяването и канализацията, с което ще бъдат спестени 498 млн. долара. Предвижда се и намаляване на средствата за „Програмата за специални хранителни добавки за жените, бебетата и децата” със 150 млн. долара до 6,2 млрд. долара, след като финансирането й вече бе свито през настоящата финансова година с 273 млн. долара. Средства ще бъдат спестени и от силното намаляване на личния състав в обслужващите центрове на министерството на окръжно ниво, както и чрез отказ от поддържането на част от дейностите по осигуряване на статистически данни.
Публикуването на проектобюджета веднага предизвика остри реакции от фермерски организации, които предупредиха, че ако бъде приет в настоящия си вариант, негативните последици за отрасъла и селските общности са гарантирани. Американските фермери имат всички основания да недоволстват, тъй като Тръмп бе избран за президент с решаващата тежест на техните гласове.
От Федерацията на американските фермерски служби, която е най-голямата в бранша, заявиха, че орязването на статистическото обслужване ще навреди на нейните членове. „Притеснението е голямо, тъй като много от фермерите разчитат на възможностите за осигуряване на статистика от страна на министерството, за да вземат голяма част от решенията за маркетинга, управлението на риска и сеитбата”, подчерта Джон Нютън, директор за пазарните проучвания във федерацията. Проблемът се засилва и от факта, че в проектобюджета не е посочено кои статистически данни вече няма да бъдат осигурявани. Грег Фогъл, ръководител на политическия отдел в Националната коалиция за устойчиво земеделие, отбеляза на свой ред, че свиването на разходите за дейностите по развитие на селските райони ще удари местните компании, които създават работни места и които досега са успявали да се задържат на повърхността благодарение именно на държавното финансиране.
От Белия дом обявиха също, че спират международната програма „Храна срещу образование”, чрез която се извършват дарения на селскостопанска продукция на държави, изпитващи недостиг на храни, като по този начин ще бъдат спестени 182 млн. долара. Според президентската администрация доказателствата, че програмата „се прилага ефективно за намаляване на дефицита на храни”, не са достатъчни, се посочва в мотивите към проектобюджета.