Правителството на Швеция предлага въвеждането на по-строги наказания за установени измами при производството и продажбата на хранителни стоки, включително до 2 години затвор, съобщи електронното издание FlashNord. В момента този тип престъпления се наказват само с глоби дори ако това, което е извършено, е застрашило живота и здравето на жителите на страната. „Измамите с хранителни продукти зачестиха, при това са оценени като доста сериозни. Затова назначих комисия, една от задачите на която бе проучването на въпроса наказанието да включва и затвор”, заяви шведският министър за проблемите на селските райони Свен-Ерик Букт.
При измамите с хранителни стоки в Швеция най-често вместо скъпите качествени продукти се продават по-евтини заместители – например в бутилка от скъп зехтин се налива оцветено олио или пък в опаковка от шафран вместо самата подправка се продава боядисана трева. Преди 4 години страната бе засегната и от скандала с продажбата на конско месо вместо говеждо, обхванал Европейския съюз, след което в общността бе решено да се обърне специално внимание на подобен род номера. Печалбите, извличани от този тип престъпен бизнес обаче, са си съвсем осезаеми и се изчисляват на милиони шведски крони.
До 2006 г. подобни престъпления се наказваха в Швеция със затвор, но практиката бе отменена и те бяха приравнени към дребните кражби. Освен липсата на сдържащия ефект това води и до изключително малко заведени от прокуратурата дела, както и до доста кратък давностен срок – само 2 години. Ако обаче наказанието включва дори само 6-месечен затвор, давността веднага скача на 5 години.
От министерството по проблемите на селските райони отдавна настояват за връщане на затвора като форма на наказание. По-сурово наказание се планира и за случаите, в които става дума за „възможност или създаване на опасност за живо та и здравето на хората и животните, мащабна измама или заличаване на следи”.
След разглеждане на доклада на комисията от отговорните органи новите наказания могат да влязат в сила още от 1 юли 2018 г.