Начало » Пазари » Животинска продукция
28.02.2017 г.

И тази година световните цени на месото ще се задържат ниски

sinor.bg

Ръст в производството и търговията с месо в световен мащаб, но и сравнително ниски ценови нива се очакват през 2017 година на пазара на свинско, говеждо и пилешко месо. Това се посочва в доклад на Центъра за икономически анализи в селското стопанство (САРА), които дават прогнози за развитието на пазара през тази година.

Предвижданията са производството на месо от трите основни вида да нарасне с около 2% спрямо десетгодишните средни равнища, като увеличението спрямо 2016 г., особено при свинското месо ще бъде значително – около 2,60%.

Ръстът ще се дължи основно на повишаване на произвежданите количества в Китай, САЩ и Бразилия. След по-слабата 2016 година в Китай, който е и най-големият производител на свинско месо в света, през 2017 г се очаква известно възстановяване.

В същото време, Китай се опитва да преструктурира географски своето производство на свинско, като го изнесе по урбанизираните територия и от крайбрежието, което неминуемо ще се отрази на производството и е много вероятно силните нива на внос да продължат и през настоящата година.

Китайският пазар влияе силно на търговията със свинско месо в световен план. Очакванията са, че повече страни ще получат достъп да китайския пазар, като по този начин конкуренцията ще се засили, а цените ще бъдат притиснати надолу, като основна роля тук ще играят валутните курсове.

Русия успява да компенсира намаленият внос с ръст във вътрешното производство. Стабилното търсене и възможността за инвестиции в сектора допринасят за развитие на свиневъдството дори при отпадане на руското ембарго, руският пазар за внос няма да е същият.

Производството на говеждо месо ще продължи своя възходящ мащаб (1,38% ръст). Ръст се очаква при повечето от основните страни производителки, най-вече в страните от Северна и Южна Америка. Единствено в Австралия и Нова Зеландия ще има спад в произвежданите количества за поредна година.

Въпреки опита за съживяване на месодайното животновъдство България не може да задоволи вътрешните потребности от говеждо месо и разчита основно на внос. Според експертите обаче до 2021 година страната едва ли ще развие този месодаен подсектор.

Докато през 2016 година в страната са заклани 218 хиляди телета, прогнозите на експертите са, че още през 2017 г. този брой ще намалее до 194 хиляди телета и в бъдеще ще продължи да намалява.

Вътрешното потребление също няма да се промени съществено.

По традиция българският потребител разчита основно на пилешко и свинско месо. Но през последните години свинското доста отстъпи като търсене.

Интересно е, че съседна на нас Сърбия е с консумация на свинско около 42

килограма на човек, което е много повече отколкото е консумацията в България - 23 кг на човек и едва към 2020 г. се очаква да достигне 26-27 кг.

През 2015 г. в страната е произведено 68,9 хил. тона свинско месо, а през 2016 г. се очаква да се произведе около 74 хил.т., което е ръст от 10%. Като цени обаче се отбелязва спад, който е най-голям за последните 5-6 години.

Производството на свинско месо в страната отдавна не отговаря на търсенето на месната индустлия, затова и през миналата година вносът е достигнал 110 хил. т.

По данни на НСИ най-голям внос на свинско месо през 2015 година е реализиран от Испания (34,4 хил. тона), следван от Франция (20,05 хил. тона), Германия (18,19 хил. тона), Холандия (8,6 хил. тона) и Полша (6,2 хил. тона).

Прогнозите при пилешкото месо са за постоянен ръст в производството не само в страната, но и в световен мащаб. Това ще влияе върху цените, които ще продължат да падат. Цените на едро ще се движат около 2 800 – 2 900 лв./тон, докато при цените на дребно пазарът ще върви средно по 4,8 лв./кг.

През 2015 година в страната са произведени 92,8 хил. тона птиче месо, вътрешното потребление е било 89,8 хиляди тона. Затова и в бъдеще птицефермите трябва да разчитат не само на вътрешния пазар, но на износ, ако искат да се развиват.

На този етап страната ни изнася основно в съседните Балкански държави. Конкуренцията обоче е голяма и експертите не предвиждат голям ръст в този експорт.

И тази година световните цени на месото ще се задържат ниски
8625
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
На вниманието на агро-хранителния сектор
До 9 февруари се подават заявки за търговската делегацията на ЕС за Япония
При месата като цяло и при яйцата е отчетен ръст
Производството на свинско в Китай намаля за пръв път от 4 години
Агнешка мусака
Баница със свинско месо
Цените на телешкото месо в България ще продължат да се движат на високи нива
Пътешестваме из дебрите на какаото, шоколада, кафето
Тази събота софиянци могат да се насладят на кулинарията в Интер Експо Център
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини