Начало » Важно за фермера » Растениевъдство

Бизнесът плаши с протести заради нелегалния внос на фалшиви пестициди

Синор.БГ / 21.01.2017 г.

sinor.bg

На последното си общо събрание, проведено в средата на януари, представителите на Българската асоциация за растителна защита (БАРЗ) за пореден път поставиха проблема с нелегалния внос на нелегални пестициди в страната. Затова и вносителите са приели декларация, която ще бъде представена пред отговорните институции с искане за ограничаване на контрабандата.

Според членовете на асоциацията отговорните органи проявяват необяснимо бездействие, в резултат на което контрабандният внос на стоки за растителна защита, семена и други стоки от Турция и трети страни застрашително расте.

Като припомнят, че фалшивите пестициди „съдържат опасни химични вещества, които неслучайно са обект на стриктна нормативна регулация и разрешителен режим”, от асоциацията припомнят, че тези продукти са сериозна заплаха за здравето на хората, животните и околната среда

„От Българска асоциация за растителна защита инвестираме непрекъснато не малко средства, за да спазваме и да отговаряме на националните и европейските закони и осигуряване на високо квалифицирани специалисти – консултанти.

С настоящата декларация обявяваме готовност за протестни действия, изразяващи се с всички разрешени от закона средства, в случай че бездействието от страна на държавната администрация по отношение на засегнатите проблеми продължава. Освен това изискваме и законови промени, свързани с механизми за защита на националния бизнес, касаещи Закона за защита на растенията. ”, се посочва в декларацията.

Бизнесът плаши с протести заради нелегалния внос на фалшиви пестициди
12253
 

Последни материали
Виж
Наведнъж
На първо и второ четене депутатите приеха промени в Закона за защита на растенията
ОСП след 2028 г.
ЕС ще отпуска до 200 хил. евро на ферма за въвеждане на агроекологични мерки
Инициатива „Ден на отворените врати“
Агрополихим въведе 139 студенти и ученици в реалната индустрия
Съвместно с фермерите
До 1 септември 2026 г. България трябва да има план за възстановяване на природата
Имат три фундаментални искания
Исторически протест: 10 хиляди фермери блокират днес центъра на Брюксел
Субсидиите са и за тези в преход
Биологичните пчелари получиха над 14 млн. лв. субсидии
Свързани материали
Виж
На първо четене
Парламентът гласува работници без средно образование да могат да третират с пестициди
ДФЗ
Лозари получават 2,2 млн. лв. за борба с вредителите
На първо четене
Отпада изискването за средно образование за работа с пестициди
Промяна в Закона за защита на растенията
Проект: Работници без средно образование да могат да третират с пестициди
Изследването ще приключи през юни 2026 г.
Брюксел се запита: Дали забранените пестициди не се връщат в ЕС през вносни продукти?
Европарламентът иска постоянен контрол при вноса
Какво ядем? БАБХ прави само 150 проби за пестициди в храните при границите ни
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини