Начало » Новини » Страната

Предупреждение за нелегален внос на отровни пестициди

Контрабанда
Синор.БГ / 01.12.2014 г.

Снимка: Агроновините

Представители на асоциацията „Растителнозащитна индустрия България“ и  Българската асоциация за растителна защита предупреждават фермерите за отровен пестицид, внесен нелегално от Турция, предаде сайтът „Агроновините”. Пестицидите не са регистрирани, нямат етикет на български език и може да заблрудят потребителите за дозировката. Възможно е препаратите да съдържат вещества, които вредят на здравето на хората, животните и околната среда, тъй като има опасност от остатъчни количества в продукцията.

Нелегалните пестициди са с 30 до 50% по-евтини от законно регистрираните и затова се предпочитат от потребителите, поясняват експерти. Вносът на пратидите става предимно с бусове през трите гранични пункта с Турция – Капитан Андреево, Малко Търново и Лесово, съобщи преди време доц. д-р Петър Николов, председател на Българската асоциация за растителна защита.

Опасността от употребата на тези пестициди за растенията е голяма, почвата също може да бъде застрашена, предупреждават експерти.

По данни на браншовата организация, само за първите три месеца на 2014 г. у нас са влезли около 300 тона нелегални пестициди. Според Николов проблемът е огромен, тъй като е създадена нелегална мрежа от дистрибутори в цялата страна.

Незаконните пестициди са два вида – едните  са на базата на активни вещества, разрешени в Европейския съюз. Засечен е и нелегален внос на хербициди на базата на активните вещества трифлуралин и ацетохлор, които са забранени в ЕС. Те проникват дълбоко в почвата, а оттам и във водите.

 

 

 

 

Предупреждение за нелегален внос на отровни пестициди
9972
 

Последни материали
Виж
Директни плащания
ДФЗ преведе и 43 млн. лв. по НАТУРА 2000 – последно плащане за 2025 г.
Ще има втори транш
По-голямата част от помощта за акциза върху горивата е изплатена
Мащабен митинг срещу институциите
Водни оръдия и газ срещу фермерите в Брюксел
Най-ниска в последните 5 години
Аграрен доклад 2025: Брутната добавена стойност в сектора падна до 2,7%
Наведнъж
На първо и второ четене депутатите приеха промени в Закона за защита на растенията
ОСП след 2028 г.
ЕС ще отпуска до 200 хил. евро на ферма за въвеждане на агроекологични мерки
Свързани материали
Виж
На първо четене
Парламентът гласува работници без средно образование да могат да третират с пестициди
ДФЗ
Лозари получават 2,2 млн. лв. за борба с вредителите
На първо четене
Отпада изискването за средно образование за работа с пестициди
Промяна в Закона за защита на растенията
Проект: Работници без средно образование да могат да третират с пестициди
Изследването ще приключи през юни 2026 г.
Брюксел се запита: Дали забранените пестициди не се връщат в ЕС през вносни продукти?
Европарламентът иска постоянен контрол при вноса
Какво ядем? БАБХ прави само 150 проби за пестициди в храните при границите ни
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини