Начало » Пазари » Зърно
20.01.2017 г.

България ще изнесе 200 хил. тона пшеница за индийския пазар

Индийските купувачи, след като реализираха  вноса на украинска и руска пшеница, започнаха да проявяват повишен интерес към българското зърно. Според агенция Bloomberg Индия за пръв път започна да купува българска пшеница. Търговските източници информират, че след прибирането на рекордната реколта България вече реализира износ на една голяма партида пшеница за индийския пазар.

Според данни на Министерството на земеделието на САЩ през миналата година зърнената реколта в Индия беше компрометирана от силната суша (следствие на Ел Ниньо). Това налага азиатската държава да увеличи вноса до най-високото равнище от 10 година насам – до 3-6 млн.т. 

Анализаторите акцентират, че Индия е вторият по големина потребител на пшеница в света и търговската й политика има сериозно влияние върху конюнктурата на световния пазар.

По данните на Мартин Русев , генерален директор на Vitagrain BG – София, българските износители вече са сключили договори за доставка на 200 хил. т пшеница за Индия. 

Чарлз Клек от инвестиционния гигант Rabobank International споделя, че покупките на Индия внасят известно позитивно раздвижване на пазара пренаситен от изобилното предлагане. Rabobank в момента оценява индийския внос на около 4 млн. тона, но според Клек прогнозната  летва може да бъде вдигната нагоре.

През изминалите десетилетия вносът на пшеница в Индия беше доста ограничен, тъй като вътрешното производство покриваше нуждите на страната.  Износът на пшеница за Индия от черноморския регион започна да се увеличава след като индийското правителство редуцира импортните мита, а след това изобщо ги отмени.  По данни на водещата украинска аналитична агенция УкрАгроКонсалт от началото на сезона 2016/17 г. досега Индия напазарува рекордните 1,5 млн.т украинска пшеница, измествайки Тайланд от челната позиция в листата на най-големите вносители на зърно от Украйна. През ноември швейцарската компания  Solaris Commodities реализира износ за Индия  на 48 хил. тона руска пшеница. Явно сега е дошъл момента и България да се възползва от благоприятната конюнктура. През миналия месец  кораб Orient Lucky, превозващ  българска мека пшеница беше разтоварен в индийското пристанище Мудра.

„През настоящия сезон черноморските държави могат да изнесат за Индия още  1-1,5  милиона тона пшеница, за сметка на дела на такива традиционни доставчици като  Франция и Австралия”, коментира Сергей Феофилов, генерален директор на  аналитичната компания UkrAgroConsult . "Основното предимство на черноморския  регион за индийския пазар е  съчетание на големия добив и високото качество на  зърното", - категоричен е украинския експерт.

(Източник: Blackseagrain, Bloomberg)

България ще изнесе 200 хил. тона пшеница за индийския пазар
12708
 

Последни материали
Виж
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Карантинна опасност – картофен молец
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Свързани материали
Виж
Цената расте спрямо предишния търг, но остава под договорената в Египет
Йордания пак закупи само половината от планираната хлебна пшеница
Българската пшеница отново е сред победителите в египетски търг
Забраната за внос не е целяла подпомагане на местните производители
Турция се мъчи да пласира огромни запаси скъпа пшеница
Твърдата пшеница е изключението през сезона
ЕК сви рязко оценките за реколтите от мека пшеница, царевица и слънчоглед в ЕС
Спрямо търга в Йордания от тази седмица обаче зърното поевтиня
Българската пшеница печели и търга в Алжир при слаб ръст на цените
Седмичен обзор на ССБ
На борсата в София хлебна пшеница от тазгодишна реколта се продаде на 545,00 лв./тон
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини