В последното си интервю за националната телевизия министърът на земеделието в оставка Десислава Танева остро разкритикува практиката на българските политици да очернят изпълнителната власт по отношение на усвояването на еврофондовете, цитирайки случая от миналата година, когато страната трябваше да се обяснява пред Брюксел за непроверени слухове. Повод за нейното изказване бяха атаките от страна на левицата, чийто лидер обяви в медийното пространство как България щяла да загуби милиони евро от старата селска програма.
В резултат от тази атака ръководството на министерството и и фонд „Земеделие” в продължение на месеци трябваше да се обясняват пред Европейската комисия въз основа на какви доказателства политиците в България правят подобни изказвания. „Как да обясня на еврокомисаря Фил Хоугън, че българските политици могат така безотговорно да говорят неверни неща”, риторично попита Танева.
В тази връзка министърът в оставка опроверга последните твърдения на политическите опоненти на сегашната власт, според които България изостава с усвояването на средствата от селската програма 2014-2020 г.
„Категорично искам да кажа, че страната е в график по усвояване на средствата по правилото N+3, тъй като до този момент сме отворили мерки и сме предоставили като ресурс 40 на сто от бюджета на програмата”, обясни Танева.
По отношение на договорираните срудства страната е подписала договори за 14 на сто от средствата. След като се реши проблемът с усвояването на средствата по мерките 10 и 11 за агроекология и климат и за биоземеделие, тогава договорените средства ще нараснат на 19% от бюджета на програмата, обясни още министърът в оставка.
Танева припомни, че интересът към еврофинансирането от страна на земеделците е голям, защото при голяма част от мерките заявените субсидии са четирикратно повече от бюджета, с който агросекторът разполага.
На едно евро безвъзмездно финансиране по различните мерки се подават проекти на стойност между 2,50 и 4,2 евро, сочат разчетите на ведомството.
Танева припомни, че до края на януари тази година фонд „Земеделие” ще разплати втория транш от преходната национална помощ за говедата и втората част от субсидиите на хектар по СЕПП за актуализирания слой, който беше заснет през есента на 2016 г.
До края на януари ще се преведат и обезщетенията за птицефермите, засегнати от птичия грип. Вчера правителството одобри нови 9,7 млн. лв. за тези компенсации.
Бюджетът бил увеличен, тъй като броят на птиците в стопанствата на много места превишавал предварително посочения при регистрацията на стопанствата.
Тъй като режимът на отглеждане на патиците е далеч по-свободен от този при останалите птици, министерството ще предложи и нормативни промени, свързани с отглеждането на патиците, така че в бъдеще да се ограничи бързото разпространение на болестта сред птиците, както се получи тази зима.