Селскостопанският сектор в Турция се е свил с 6,2% в реално изражение през 2016 г. заради намаляването на износа, предизвикало спад на цените на вътрешния пазар, заяви на пресконференция в столицата Анкара президентът на Турския съюз на селскостопанските камари Шемсъ Байрактар, цитиран от електронното издание Агробизнес. Това е сериозно отстъпление в сравнение с 2015 г., когато секторът се разшири с 9,1%.
„Основна причина за свиването е резкият спад на изнасяните количества и тенденцията за понижаването на цените на продукцията на вътрешния пазар заради очевидната липса на баланс между търсенето и предлагането”, посочи Байрактар. Той подчерта, че с изключение на зърнената реколта не е отчетен спад в производството на селскостопанска продукция в страната, а към края на септември 2016 г. делът на сектора в брутния вътрешен продукт на страната се запазваше на ниво от 7,5%. Но докато цените на производител при 18 от 34 вида продукция са се понижили, пазарните цени на 24 от 38 вида продукти са нараснали. „Само посредниците се облагодетелстваха от това”, категоричен е президентът на съюза.
Той изтъкна ролята на забраната, наложена от Русия върху вноса на селскостопански продукти от Турция заради свалянето на руски бомбардировач от руски изтребител близо до турско-сирийската граница в края на ноември 2015 г., върху свиването на турския износ на селскостопанска продукция, който през последните години надхвърляше 5,5 млрд. долара. „Износът на пресни плодове и зеленчуци за Русия през първите 11 месеца на 2016 г. намаля до 247 млн. долара, което е с 66,5% по-малко в сравнение със същия период на 2015 г. По този начин нашите загуби надхвърлиха 490,8 млн. долара. Макар да сме много радостни, че Русия отмени забраната за мандарините, портокалите, кайсиите, прасковите и сливите, ограниченията за много продукти се запазват, включително за ябълките, доматите и птичето месо. Фермерите настояват за отмяната на ограниченията върху всички продукти. Въпреки проблемите нашият сектор продължава да дава положителен принос в икономиката на страната чрез постигането на положителен външнотърговски баланс от 4,6 млрд. долара за първите 11 месеца на 2016 г.”, отбеляза Байрактар.