Китайски учени са разработили начин за промишлено производство на … плодородна почва от пясък, за която твърдят, че не е токсична и излиза евтино, съобщи Российская газета. Същността на технологията е в добавянето към пясъка на специален компонент, произведен от дървесинна целулоза, който задържа към пясъка вода, въздух и хранителни вещества.
Учените вече са извършили опити на изкуствената почва на открити терени в град Чунцин и в китайския автономен район Вътрешна Монголия, които са показали, че за напояването на изкуственат почва е необходимо същото количество вода, но при нараснали добиви, при това с използването на по-малко торове. Нещо повече – изкуствената почва не е толкова податлива на факторите, които предизвикват изветряването й.
Цената за покиване на хектар земя с изкуствената почва в зависимост от климатичните условия и топографията се колебае между 3 хил. и 5,75 хил. долара.
Благодарение на новата технология Китай се надява да се бори по-успешно и с напредването на пустините. По данни от 2013 г. 27,4% от територията на Китай, или 2,6 млн. квадратни километра, са застрашени да се превърнат в пустиня, от което ще бъдат засегнати близо една трета от населението на страната, или 400 млн. души, сочи статистика на китайското министерство на земните ресурси. Страната разчита до 2020 г. да извоюва 10 млн. хектара земи от пустинята.