България и Германия ще търсят нови възможности за задълбочаване на отношенията си в сферата на земеделието. Това стана ясно по време на посещението на заместник-министъра на земеделието и храните Васил Грудев на Баварския централен селскостопански фестивал в Мюнхен, Германия. В рамките на форума заместник-министър Васил Грудев се срещна със своя баварски колега Хуберт Битлмайер . Двамата се договориха да бъде създадена експертна работна група между Министерството на земеделието и храните на България и Баварското държавно министерство на прехраната, земеделието и горите. Експертите от двете страни ще обменят опит и ще обсъждат възможности за реформи и промяна в Общата селскостопанска политика след 2020 г. В рамките на работната група ще бъдат обсъждани теми като кризата в земеделския сектор, създаване на системи за осигуряване, които да могат да реагират в краткосрочен план на промените на пазара, както и опростяване на критериите за екологично насочени площи и др. " Целта на работната група между двете министерства е да излезем с нови идеи, които могат да бъдат представени пред Европейската комисия", заяви заместник - министър Грудев. Той допълни още, че " имаме нужда от опростена реформа, нови инструменти за приспособяване към пазара и развити селски райони ".
По време на срещата Васил Грудев и Хуберт Битлмайер обсъдиха още въпроси, свързани с необходимостта от намиране на инструменти за устойчивост на пазарите, гарантиране доходите на земеделските производители, бюрокрацията при прилагане на ОСП и напредъка в двустранните отношения.
В рамките на посещението си на Баварския селскостопански фестивал заместник –министър Грудев проведе срещи още с генералния секретар на Баварския селскостопански съюз - Ханс Мюлер, Мюлер, с управителя на Сдружението за биологично земеделие в Бавария Харалд Улмер и с представители на Баварската агенция за хранителни продукти. Васил Грудев посети най-голямата био мандра в Германия Andechser Molkerei Scheitz GmbH.
Германия е сред най-големите партньори в аграрната търговия на България, като през последните няколко години формира около 7 – 8% от общия външнотърговски стокообмен на страната със селскостопански продукти. През 2015 г. аграрният стокообмен между България и Германия е в размер на 504 млн. евро, с 1% повече спрямо 2014 г. През първите пет месеца на 2016 г. обменът на селскостопански стоки между двете страни бележи ръст от 10,5% на годишна база, основно поради увеличение на българския износ с 24,7%, за което допринася главно износът на слънчоглед и рапица.