Правителството на Литва обяви решението си да компенсира част от загубите, понесени от местните млекопроизводители заради загубата на руския пазар, отпускайки им още 13,3 млн. евро, съобщи ТАСС. „Нашият млечен сектор продължава да усеща неблагоприятните последици от руската забрана върху вноса на литовските продукти. Финансовата подкрепа за млекопроизводителите ще осигури възможност за стабилизиране на положението им”, заяви литовският премиер Алгирдас Буткявичус.
По думите му Литва е понесла най-тежки загуби от всички държави-членки на Европейския съюз от забраната, която Русия наложи върху вноса на храни и селскостопанска продукция в отговор на санкциите, които те въведоха срещу нея заради окупирането на Крим и положението в източна Украйна. Само загубите на млекопроизводителите в Литва през 2015 г. са надхвърлили 75 млн. евро, а по данни на министерството на селското стопанство на страната понижаването на приходите в млечния сектор в страната е достигнало 250 млн. евро.
За отпускането на средствата Литва трябваше да получи одобрението на Европейската комисия. През юли страната постигна споразумение с изпълнителния орган на ЕС помощите за фермерите да бъдат в същия размер, в който страната ще получи подпомагане от ЕС.
Междувременно четвърта програма на Латвийското национално радио съобщи, че предприятията, преработващи мляко, са повишили рязко изкупната му цена с до 30%. Като пример е посочена компанията Food Union.
Очакванията обаче са и млечните продукти в магазините да поскъпнат, посочват от радиостанцията. „След продължителен период на ниски цени при увеличаване на активността в бранша винаги цените се повишават по-динамично там, където има причина за това. Мисля, че след известно време ценовите колебания ще затихнат. За известно време те може даже да се понижат, а в продължителен период поскъпването ще бъде постепенно”, заяви говорителят на компанията Харийс Панке.
Според председателя на литовския Съюз на млекопреработвателите Янис Шолкс потребителите вече са свикнали с ниските цени на млечните продукти. „Не можем да увеличим цените в магазините толкова бързо, колкото бяхме принудени да повишим цените на млякото като суровина – има цяла процедура по повишаване на цените на дребно. Затова в периода на бавно поскъпване млекопреработвателните предприятия ще трябва да плащат разликата от джоба си”, посочи Шолкс.
Според секретаря на литовското министерстов на земеделието Ринголдс Арнитис повишаването на изкупните цени на млякото няма да повлияе по никакъв начин върху разпределянето на средствата от финансовата подкрепа. „През последните 2 години понижаването на доходите на производителие бе огромно. Затова решението на преработвателите няма да повлияе по никакъв начин на получаването на финансова помощ от ЕС”, посочи Арнитис.