Ден преди да изтече крайният срок за подаване на документи за подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014 – 2020 г.), напливът от кандидати е огромен, което означава, че и при този прием конкуренцията ще бъде голяма. Заделеният бюджет по мярката е 60 млн. лева, които ще стигнат за около 2 хиляди стопани. До този момент само през Националната служба за съвети в земеделието са минали 2 500 души, чиито проекти са подготвени безвъзмездно, съобщиха от ведомството. Според консултантите поне още хиляда души сами са се справили с документите и вече са ги подали във фонд „Земеделие”.
По тази подмярка кандидатстват регистрираните производители, чийто стандартен производствен обем на стопанствата се движи между 2 хил. евро и 7 999 евро. Основното задлъжение е през предходната календарна година те да докажат приходи от земеделска дейност, равняващи се на поне 33 на сто от общите им доходи.
С предимство се ползват земеделци, които отглеждат плодове, зеленчуци и етерично-маслени култури, както и животновъди, чиито ферми се намират в планинските райони с надморска височина над 750 метра.
Всеки кандидат получава не повече от 15 000 евро (левовата равностойност е 30 хиляди лева). Тази финансовата помощ се предоставя за максимален срок от пет години, при условие, че представеният към заявлението за подпомагане бизнесплан е изпълнен коректно.
Изплащането на помощта се извършва на два етапа - първото плащане от 10 хил. евро е веднага при сключването на договора, а второто от 5 хил. евро – след извършената проверка от разплащателната агенция.
За разлика от предишния програмен период, когато за полупазарните стопанства не можеха да кандидатстват пенсионери, при новия прием това е допустимо.
Основното изискване към кандидатите е в края на 5-годишния период да увеличат обработваемата площ на стопанствата си или броя на отглежданите животни поне с 20 на сто.
Допустими за подпомагане са проекти, които при оценяването са получили най-малко 10 точки съгласно критериите за подбор.
За плодовете, зеленчуците и етерично-маслените култури поректите получават 28 точки, за планинските райони – 10 точки, а за биопроизводство – 8.
Максималният размер точки е 46, ако кандидатът покрива всички приоритетни сектори.