По време на открития ден, проведен от Института по земеделие в Карнобат, бяха поканени фермери от региона и представители на най-големите фирми, предлагащи селскостопанска и лабораторна техника, препарати, торове, семена и всичко свързано със земеделието. „Общата ни цел е да подпомагаме развитието на земеделието в България", съобщи при откриването директорът на института проф. доктор Драгомир Вълчев. Откритите дни са възможност да се рекламира повече хора това, което селекционерите са създали, както и да се срещнат фермерите с водещите фирми, които осигуряват логистиката в селското стопанство.
Проф. доктор Люпчо Михайлов, декан на Земеделския факултет към университета "Гоце Делчев" в град Щип, Република Македония сподели, че "историята на сътрудничеството с института в Карнобат е шестгодишна. Няма никакви бариери то да продължи. Предишният договор изтича през месец ноември и ще го продължим с нов. В него сме предвидили да разширим областите на сътрудничеството. Желанието ни е да обхванем всички сфери на работа, по които работи института и всички сфери, които се проучват в нашия университет. Наскоро на стаж в Института по земеделие - Карнобат бяха десет македонски студенти.
"Работим с удоволствие с научно-изследователския институт в Карнобат, защото семената им са високодобивни, издържат на суша и на болести. В Турция сме много доволни от българските сортове ечемик. Конкуренцията е голяма - австрийски, италиански, френски, руски, украински сортове. Има над 500 семепроизводителни фирми, но нашата компания е в първата петорка, благодарение на българските семена, които са издръжливи на болести, на суша, високодобивни, висококачествени. С българските семена сме най-добри и ще бъдем най-добри в Република Турция", посочиха турските експерти.
Освен предлагането на нови сортове, технологии и породи животни, целта на работещите в Института във връзка с иновационните политики е предлагането на нови форми на сътрудничество, при които се търсят начини да се популяризират практиките на водещите световни селскостопански фирми.
Представени бяха сортовете ечемик, овес и пшеница на Институт по земеделие – Карнобат, от които през 2016 година ще бъдат предложени на пазара елитни категории висококачествени семена.
Проф. д-р Дарина Вълчева представи сортовете ечемик, овес и пшеница, създадени в института и маркира основните им характеристики, за да бъдат улеснени фермерите в подбора на сорт и в закупуването на категория семена. В продуктовата листа тази година са включени многоредните ечемици Веслец, Ахелой 2, ИЗ Бори и Божин, двуредните - Обзор, Емон, Перун, Лардея, Орфей, Одисей, Девиния, Аспарух, Кубер. От овеса беше представен сорт Кехлибар и пшеница сорт Миряна.
На открития ден бе включена обиколка през опитното поле на института. Атракция за всички участници бе демонстрация на малообемно пръскане с дрон.
В двора на Института земеделските производители имаха възможност да разгледат изложената селскостопанска техника и лабораторна апаратура.
Бизнес-форумът бе организиран от Селскостопанска академия и Института по земеделие - Карнобат. Присъстваха общо на 250 гости от цялата страна - фирми, земеделски производители, представители на кооперации и частни фермери, както и турски фирми, които на основата на лицензионни договори извършват семепроизводство на сортове ечемик и пшеница, селекция на института.