Фермерите, които преди години са купили сградите на бившите ТКЗС-а (трудово-кооперативни земеделски стопанства) без прилежащата земя около оборите, вече могат да го направят по справедливо определена цена, която ще бъде два пъти по-ниска от досегашната. Това предвиждат измененията в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, чийто правилник за прилагане беше одобрен от правителството. Целта е животновъдите, които нямат доказана собственост върху фермите си, да сключат необходимите сделки с държавата или общините.
Без тези документи те не могат да кандидатстват за европодпомагане, което се явява сериозен проблем, припомнят експерти.
Казусът със собствеността върху селскостопанските дворове се точи от 2007 г., когато със закона за земеделските земи тези продажби станаха възможни. До 2011 г. стопаните ползваха безвъзмездно прилежащите земи върху прилежащите терени, но след тази дата държавата и общините започнаха да ги отдават под наем.
Формулата, по която при досега действащия закон се изчислява наемът, се определя от броя на ползваните месеци, разделени на 120. Този наем е твърде висок и за да го избегнат, много от стопаните започнаха процедури за покупка на прилежащите територии, като тези процедури се движеха от областните служби.
Често при вече приключили търгове стопаните още не можеха да влязат във владение, тъй като областните служби бавеха преписките, не ги пращаха до министерството на земеделието, където преписките трябваше да бъдат парафирани и да влязат в действие. В резултат на това редица стопани още нямат документ за собственост, въпреки че отдавна са спечелили търговете за покупка на земята. Получава се парадокс, при който от една страна са спечелили търговете, но от друга трябва да плащат и наем, защото преписките още не са парафирани от министерството.
За да неутрализират тази несправедливост, с последните промени в закона е решено формулата за оценка на терените месеците да се измени, така че месеците да се делят вместо на 120 на 240.
Изменя се и начинът на определяне на началната тръжна цена, при която земеделските земи в бившите стопански дворове се предлагат за продажба. Според тези промени началната тръжна цена вече ще се изготви пазарен принцип.
Министерството на земеделието води на отчет неприключилите преписки по продажба на тези терени, която очакваме да бъде изнесена.
Целта е с новата формула фермерите да приключат сделките, за да не се получи нов парадокс и търговете за земя да бъдат спечелени от други собственици, а те да загубят оборите си.