Начало » Новини » Страната

Повдигнато е обвинение срещу депутата от левицата Светла Бъчварова

Решения
Синор.БГ / 12.04.2016 г.

Снимка: БНР

Много бързо, след като се отказа от депутатския си имунитет, депутатът от БСП Светла Бъчварова вече е подсъдима, съобщи БНР. Софийската градска прокуратура е внесла в съда обвинителен акт срещу нея за сключване на неизгодна сделка през 2009 г. Сделката е подписана, когато Бъчварова като председател на Управителния съвет на Селскостопанската академия е парафирала договор с външен изпълнител за наемане на земи, собственост на един от институтите към академията.

Договорът е подписан с "Литекс Комерс"АД, с който академията подписва контракт за съвместна научно-изследователска и опитно-производителна дейност за срок от 10 години.

Според него годишно компанията плащала на академията наем от 17 500 лева. Така на декар се получават по 1,80 лв. на декар, което е много под пазарната стойност за наем. Според изчисленията на държавното обвинение с този договор е била нанесена вреда на академията за близо 1 330 000 лева. Става дума за  9 726 дка земеделски земи в района на Балчик.

Въпреки че случаят е от 2009 година, разследването е от 2013, когато проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция установява, че договорът е неизгоден за Селскостопанската академия, защото по него получавала в пъти по-малко, отколкото би получила от арендуване на земеделските земи.

В своя защита самата Бъчварова припомни, че ако този договор е ощетявал държавата, нейните приемници е трябвало да го прекратят, което не е станало.

След като Светла Бъчварова е освободена от ръководството на Академията, наследникът й Петър Славейков сключва анекс с "Литекс Комерс", според който фирмата вече трябвало да плаща на академията 10% от спечелените от земеделските земи пари, но не по-малко от 92 000 лева годишно, което е 7 пъти по-малко от изчисленията на експертите.

По време на разследването са разпитани 26 свидетели, 4 вещи лица са изготвили назначените експертизи. Предстои Софийският градски съд да насрочи разглеждането на делото. Светла Бъчварова е с мярка за неотклонение "подписка".

Повдигнато е обвинение срещу депутата от левицата Светла Бъчварова
7298
 

Последни материали
Виж
Създаден е EURice Alliance – новият алианс на страните производителки на ориз в ЕС
Дини и картофи поевтиняха с над 10%
Годишна инфлация 5,3%! Краставици и пипер най-силно поскъпнаха
Мащабна измама със земеделски еврофондове – глоба и забрана за участие
Декларация
Животновъди категорично искат отмяна на ваксинацията по овцете
По-високи субсидии и нови стимули за турските фермери до 2027 г.
БАБХ - фитосанитарен доклад
Тежка суша: Между половин и 1 метър под повърхността на почвата липсва влага
Свързани материали
Виж
Мащабна измама със земеделски еврофондове – глоба и забрана за участие
Условни присъди и малки глоби за БГ измамниците
Заради застрахователна измама фермер от САЩ е заплашен от 30 г. затвор. А как е у нас?
Каоалиция За да остане природа в България
Еколози протестират срещу деспотични законодателни промени
Двама получиха затвор и 3 милиона евро глоба за кражба на земеделски субсидии
Решения на ЕК
ЕК може да даде България на съд за непрозрачни поръчки при електронното управление
Още 4 държави в ЕС са предупредени
ЕК с последен срок срещу България за прилагане на намалени ставки на ДДС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини