Начало » Важно за фермера » Гори и екология
07.04.2016 г.

Планът за ново строителство в Паничище е спрян от съда

Решения

sxc.hu

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" информира, че на 10 март 2016 г. Административният съд в Перник е решил, че предложението за подробен устройствен план на село Паничище ще окаже постоянно отрицателно въздействие върху биооразнообразието в планината Рила и го е отменил. Според този план се залага ново строителство на нови 5 хиляди легла в комплекса. Село Паничище в подножието на Национален парк „Рила “ е замислено като легловата база на планирания курорт „Паничище–Езерата–връх Кабул“, известен още като „Супер Паничище“.

Преди много години курортът беше отхвърлен от Министерство на околната среда и водите, но части от него се изградиха на парче. Например, бяха изсечени няколко от планираните писти над Паничище, прикрити като „противопожарни просеки“. Беше построен и лифтът от хижа Пионерска до хижа Рилски езера. Заради многото хора, които го използват, Седемте рилски езера започнаха да се заблатяват и има реална опасност да изчезнат в близко бъдеще, ако не се вземат мерки.

Делото в Административен съд – Перник се точеше вече четвърта година.

То е във връзка с Оценката за съвместимост на проекта за Подробен устройствен план - План за регулация и План за застрояване (ПУП) на село Паничище, община Сапарева баня, за изграждане на хотели и инфраструктура за 5000 души в Рила. Делото беше образувано след жалби на лица от гражданска група “Граждани за Рила”, WWF България, „Зелени Балкани“ и Сдружение за аграрни и екологични проекти - ГЕО срещу издаденото от Регионална инспекция по околната среда и водите - Перник положително решение по оценка за съвместимост на плана от 25 октомври 2012 г. Тогава РИОСВ-Перник прие, че изграждането на нови хотели за 5000 души няма да окаже отрицателно въздействие върху защитените животни и птици в зоните от Натура 2000, които се намират непосредствено до планираните зони на урбанизация.

След няколкогодишна разходка между Административен съд - Перник и Върховния административен съд делото бе върнато на съда в Перник с предписание да бъде разгледано от друг състав при пълно прилагане на материалния и процесуалния закон. При повторното разглеждане Административен съд - Перник разпореди комплексна експертиза от пет вещи лица.

В резултат на проведените експертизи Административен съд - Перник отмени решението по оценка за съвместимост на РИОСВ-Перник, постановено през 2012 г., с което регионалната инспекция съгласува предложения ПУП.

„Много важна подробност е, че плановете за това строителство имат пряка връзка с Общия устройствен план на курорта „Паничище-Езерата-връх Кабул“. Части от този план бяха скандално реализирани в периода 2007-2011 г. с построяването на лифт от хижа “Пионерска” до хижа “Рилски езера” и изсичането на просека за ски до трасето на лифта. Това вече съществуващо негативно въздействие върху Национален парк Рила и кумулативният му ефект заедно с предложеното ново строителство дори не бяха коментирани в доклада по Оценка за съвместимост, който обжалвахме. Въпреки одобрението на този доклад от РИОСВ-Перник, екологичните проблеми в района на Седемте рилски езера вече са очевидни за всички“, обяснява Нели Арабаджиева от “Граждани за Рила”.

Очаква се РИОСВ-Перник да обжалва решението на Административен съд - Перник, което ще прати делото отново във Върховен административен съд за окончателно решение. По този повод Вера Петканчин от “Граждани за Рила” коментира: “При такова развитие на нещата разчитаме на компетентно и безпристрастно решение, което да потвърди изводите на безкомпромисните експертизи на вещите лица. Те категорично посочват огромните пропуски в оценката за съвместимост. Вярваме, че РИОСВ-Перник няма да си позволи за втори път след това да взема решения на сляпо под инвеститорски натиск”.

Планът за ново строителство в Паничище е спрян от съда
4183
 

Последни материали
Виж
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Карантинна опасност – картофен молец
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Свързани материали
Виж
Част от българо-швейцарски проект
На 4 септември ще се обсъжда проект за изграждане на Посетителски център - Паничище
Обучения
Национален парк Рила отбелязва Световния ден на Земята
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини