Начало » Новини » Страната
05.04.2016 г.

България и Португалия с обща позиция пред ЕС за нови мерки в млечния сектор

Партньорство

Снимка: МЗХ

На предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство през юни България и Португалия ще настояват за спешни мерки за излизане от кризата в сектор „Мляко”. Това заявиха при вчерашната си среща министрите на земеделието на двете страни Десислава Танева и Луиш Капоулаш Сантош. Българският агроминистър е на официално посещение в Лисабон. В българската делегация участват още заместник-министърът на земеделието и храните д-р Цветан Димитров и изпълнителният директор на Изпълнителната Агенция по лозата и виното Красимир Коев.

Според Танева секторът може да бъде стабилизиран, ако бъдат взети спешни мерки на ниво ЕС. „До момента са приложени по-скоро национални мерки за стабилизиране на пазара на мляко, а трябва да има финансиране и извън страната. Няма как да стабилизираме пазара при ежемесечното нарастване на производството на сурово мляко”, заяви още Танева. Според нея е важно да се насърчава и откриването на пазари в трети страни.

„Приветстваме увеличението за промоции, но бюджетът на училищно мляко не беше увеличен, а тази мярка е една от основните за стимулиране и възможност за  подпомагане в нашата страна”, посочи още бългайрският министър. Затова тя очаква до Съвета на министрите през юни държавите-членки да са приели решения, с които да се промени балансът и да се регулира пазарът в сектора. Тя допълни, че страната ни иска да намали производстовото, но без това да засегне планинското и полупланинското производство, за да има поминък.

Министърът на земеделието и храните каза още, че малкият  и средният бизнес трябва да бъдат изключени от облагаемия доход. „Само миналата седмица подкрепихме сектор „Животновъдтство” с 5,5 млн. евро. Искаме финални решения от ЕК, за да можем да преценим с какви национални средства да допълваме помощта”, каза още министър Танева.

От своя страна Луиш Капоулаш Сантош посочи, че и техните животгновъди имат аналогични проблеми с тези на българските.

„Отчитаме четири  процента увеличение на производство и девет процента спад в консумацията на мляко и млечни продукти”, допълни още той. По думите му, ЕС трябва да финансира намаляването на производството на мляко за държавите, които имат ръст. В противен случай на пазара ще останат само най-големите производители.

Предстоят редица срещи между двете страни преди заседанието на Съвета на министрите, на които ще бъдат уеднаквени позициите относно проблема в сектора.

„Можем заедно да постигнем по-голяма гъвкавост , за да преодоляваме кризите в сектора”, каза още Десислава Танева. Тя  поясни, че двете страни имат голям потенциал да увеличат стокообмена помежду си.

По време на срещата те обсъдиха и търговските отношения в сферата  на тютюна. Министър Танева изтъкна, че този отрасъл е изключително важен и специфичен за България и  трудно може да се замени с алтернативни култури.  Тя  покани представители на тютюневи организации от Португалия да посетят страната ни.

Двамата обсъдиха възможността двете страни да обменят опит в сдружаването на земеделските производители. Десислава Танева подчерта че през последната година и половина броят на организациите се е увеличил, благодарение на облекчените условия.

Луиш Капоулаш Сантош заяви, че към момента в Португалия има 140 организации на производителите. „ 50 процента от тях са в сектор „Плодове и зеленчуци, 80 % от производителите ни на ориз също се обединиха и при млякото са добре организирани-около 50 %”, каза още той.

На срещата присъстваха и народните представители Румен Христов, Цвета Кароянчева, Менда Стоянова и Петър Петров.

България и Португалия с обща позиция пред ЕС за нови мерки в млечния сектор
6568
 

Последни материали
Виж
При пшеницата увеличението достига 84 на сто и е двойно при ечемика
Износът на зърно от Украйна нарасна наполовина от началото на сезона
Оферти за участие се приемат до 10 септември
Египет обяви нов търг за внос на слънчогледово и соево масло
Сушата и падналите на места градушки съсипаха реколтата
Гроздоберът в Стралджанско подрани при тройно по-ниски добиви
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 6-12 септември 2024 година
Времето се променя към неустойчиво с валежи от стопанско значение
Новият украински селскостопански министър е Витали Ковал
България имала интерес от внос на зърно и сухо мляко от Украйна
Закупено бе само половината от планираното количество
Фуражният ечемик поскъпна на търга в Йордания
Свързани материали
Виж
От 1 август до 30 септември
Очаквайте десетото издание на Фестивала на киселото мляко в Момчиловци
Потребители настояват за забрана на имитиращи продукти – сирене, кашкавал и кисело мляко
Китай разшири списъка на руските компании продаващи млечни продукти в Китай
Ел Би Булгарикум е с най-добри месечни показатели за юни и юли през последните пет години
Всяка година се обявяват
БАБХ обяви акредитираните лаборатории за изследване на суровото мляко
Растителните алтернативи на млеката били произведени от подизпълнител
Данон изтегля продукти от пазара в Канада след 2 смъртни случая от листериоза
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини