Начало » Пазари » Зърно
19.03.2016 г.

Метеоролози вещаят суша до юни за южните части на зърнения пояс в САЩ

Прогнози

Sinor.bg

Времето в южната част на Големите равнини в САЩ ще остане по-сухо от нормалното до юни и това може да натисне добивите от американската твърда червена пшеница, засята през есента, заяви Дон Кийни, експерт в метеорологичния отдел на компанията MacDonald Dettwiler & Associates, цитиран от Ройтерс. „В момента централната част на Небраска, по-голямата част от Канзас, северозападна Оклахома, северозападен Тексас и източната част на Колорадо са много сухи. Не очаквам и значително облекчаване на положението за известно време, тъй като дългосрочната прогноза е за по-сухо от нормалното време и през април, май и юни”, каза Кийни.

Седмичното съобщение на министерството на селското стопанство на САЩ за посевите в отделните щати показа, че през миналата седмица състоянието на пшеницата в Канзас, Оклахома и Тексас се е подобрило. В Канзас делът на посевите с пшеница, засята през есента, които са в отлично или добро състояние, се запазва на ниво 56%. В Оклахома състоянието на посевите се е подобрило леко благодарение на валежите в южната и източната част на щата, но в северната част недостигът на влага се запазва. Делът на посевите в отлично и добро състояние в Оклахома е нараснал до 67% от 66% седмица по-рано. В Тексас състоянието на пшеницата се подобри забележимо благодарение на дъждовете и в добро и отлично състояние се намират 46% от посевите при 44% през миналата седмица.

От отдела за наблюдение на сушата обаче в последния си седмичен доклад отбелязват, че към 8 март една трета от Оклахома е била подложена на неестествена суша за това време на годината, докато само седмица по-рано в това състояние са били 21% от щата, а към началото на 2016 г. процентът е бил нулев. Същият процес се наблюдава и в щатите Канзас, Тексас и Колорадо. „Големите равнини се очертават като един от големите проблеми в наблюденията през следващите седмици и месеци”, смята Кийни.

Есенниците с твърда червена пшеница се нуждаят от влага в почвата през пролетта, когато подновяват растежа си. През тази година обаче те остават уязвими на застудявания, тъй като излязоха твърде рано от зимния си сън, а развитието им изпреварва обичайния график с 3-4 седмици.

Колкото до царевичния и соевия пояс в американския Среден запад, от MacDonald Dettwiler & Associates предвиждат по-високи от обичайните температури за периода април-юни и по-високи от прогнозираните досега валежи през април за източната част на зоната и за югоизточните части на САЩ. „Смятам, че двата основни проблема ще бъдат продължаващата суша в южните части на Големите равнини, както и влажното време в делтата на Мисисипи и южната част на Средния запад през април, които ще доведат до забавяне на пролетната сеитба”, изтъкна Кийни.

За летния период в Средния запад той очаква малко над нормалните температури и валежи, близки до нормата. „По принцип това би трябвало да означава прилична година за царевицата и соята в САЩ, макар че високите температури, особено в края на лятото, може да се отразят донякъде неблагоприятно върху добивите”, коментира експертът.

Метеоролози вещаят суша до юни за южните части на зърнения пояс в САЩ
8636
 

Последни материали
Виж
Лозите плододават слабо – причини и решение
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Свързани материали
Виж
Може ли страната да неутрализира последиците от климатичните промени
Сушата попречи на фермерите в Турция да засеят зърнените култури
Живеем в най-горещата година от човешката история - 2024
Самолета покрива 500 000 хектара площ
Румънска фирма купи самолет за дъжд
НИМХ
След 2023 г. и този октомври е сред най-сухите месеци от началото на века
Водната криза се изостря
МЗХ трябва да вземе тежки решения за напояването от шест язовира
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 1-7 ноември 2024 година
Сушата потиска развитието на есенниците и спъва сезонните почвообработки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини