Истерията около смяната на ушните марки на животните, превърнала се в практика за някои фермери, които искат да точат европейски субсидии за несъществуващи животни, пощури не само администрацията, но и коректните животновъди, пострадали сериозно от нелоялната „конкуренция” на фалшификаторите. Затова и администрацията сериозно обмисля вариант да смени системата за идентификация на стадата, като въведе нова отчетност поне при едрите преживни животни.
Целта е маркировката да бъде сменена с друг вид идентификация, която да не позволява манипулации от страна на земеделските производители, съобщи за Синор.БГ изпълнителният директор на Българската агенция по безопасността на храните Дамян Илиев.
В чужбина контролът се прилага с електронни чипове (болуси), които се дават на говедата през устата. Без да пречат на храносмилателния тракт, чиповете остават в животното. А контролните органи по всяко време могат дистанционно да отчитат дали животното наистина е налично в дадената ферма.
„Чрез тази идентификация данните за говедата не могат да се манипулират, както сега масово се прави с ушните марки”, посочи още Илиев.
Целта на контролните органи е да засилят контрола върху фермерите и да се преустанови порочната практика за прехвърляне на ушните марки на животните от една ферма в друга, заблуждавайки инспекторите от агенцията и фонд „Земедилие” при проверките на стадата.
Неслучайно одобрението на проектите по подмярка 6,1 за инвестиции в стопанства на млади фермери бяха блокирани именно поради съмнения за неправилно отчитане на зайци и пъдпъдъци в стопанствата.
Нарушения се отчитаха и в други стопанства.
„Някои фермери бяха докарали нарушенията дотам, че в овцефермите им се водеха животни под селекционен контрол на по 15 години, което а пълен абсурд”, коментира още Илиев. Той припомни, че самата система за следене на животните ВетИС беше създадена с цел ветеринарите да се грижат за тяхното здравеопазване, а не с оглед раздаване на пари.
В момента, в който през тази система стопаните трябваше да доказват брой животни, за да им се изплащат субсидии, започнаха манипулациите, припомни шефът на агенцията.
Нарушенията станаха възможни и поради невъзможността на ветеринарните инспектори, извършващи контрола от агенцията по храните, да обхванат всички стопанства в страната.
В момента агенцията разполага с 250 души официални лекари, които трябва да контролират всички обекти от здравеопазването. Често един лекар контролира по 30-40 села и за него е абсолютно непосилно да следи всичко – от опасността за поява на заразни огнища до спазване на правилата за отпускане на евросубсидии.
Неслучайно с последните промени в Закона за ветеринарно-медицинската дейност, които бяха обнародвани преди седмица, се предвиждат значителни санкции при бъдещи подобни нарушения.