За да се премине от конвенционално към биоземеделие, са необходими и познания, и време, и средства. Подобна помощ бъдещите биопроизводители могат да получат от европейски и български партньори. Това обявиха от фондацията „Зелена биоорганична България“ - GBOB /ДЖИБОБ/, която е съорганизатор на първия конгрес на биопроизводството, който се провежда в Пловдив.
Финансирането на подобни обучения чогат да стават чрез самата фондация. Самата тя работи с Холандия и други европейски държави, откъдето се внасят семена и други препарати.
Много фактори участват в калкулирането на крайните продукти от биоземеделието – затова и те са по-скъпи. Тук влизат и разходите по сертифицирането и по-късното наблюдение, а също и повишеното участие на ръчен труд, който замества обработката с пестициди на почвата против плевели и вредители, споделиха участници във форума.
„Ние вече изкупуване продукти от България и Румъния – например овес“, каза потомственият мелничар от Германия Карл Рутхард от фирма „Алдорфе Мюле“. Неговата мелница е една от първите в Германия, която работи с биозърно.
Фирмата „ Мартин Бауер“ изкупува и продава билки от България още от 60-те години на миналия век. Има два източника – събиране на диворастящи билки и продукти и произвеждане на култивиране продукти. И за двете направления фермерите могат бъдат сертифицирани. Има голямо търсене и на двата вида продукти. Събирането на диворастящи билки е по-лесно. България е четвърта в света по износ на билки и първа в Европа.
Когато става дума за производство на култивирани продукти става дума за цялостен процес по обработване на земята. Биоземеделието означава работа без торове и пестициди. Затова трябва да се отглеждат колкото се може повече култури – и това е сложен процес – да се организират така реколтите, че чрез ротации да се попречи на плевели и вредители, сподели специалистът от „Мартин Бауер“ Адриан Кранвогел.
На особен интерес се радваха специалистите от ХИП, Германия, световен лидер в производството на бебешки храни. Те нямат доставчици от България, но се надяват след този конгрес вече да изкупуват и наша продукция. Фирмата, която за последните 4 години има ръст на производството 4 пъти, търси преработена органична суровина. И се доверя основно на сертифициращата фирма „Кива БЦС Еко–Гаранти“.
Повече подробности как да се сертифицират биоземеделците ще получат на щанд № F1 на „Кива БЦС Еко–Гаранти“ в палата 2 по време на започващата утре АГРА в Международния панаир Пловдив.