Начало » Важно за фермера » Животновъдство
10.12.2015 г.

Синият език достигна и гръцкия остров Родос, продължава да се разпространява във Франция

Нови огнища

Sinor.bg

Последните нови огнища на болестта „син език” (заразна катарална треска) са регистрирани на гръцкия остров Родос и отново във Франция, съобщи електронното издание TheCattleSite. Във ферма на Родос край селището Додеканиса в стадо от 48 кози са открити 7 заразени животни, като 4 от тях вече са мъртви. В същата ферма има и 4 броя едър рогат добитък и 12 овце. Предприетите мерки за контрол и пресичане на разпространението на заболяването включват наблюдение, забрана за придвижване на животни, определяне на карантинна зона и проследяване на източника на заболяването.

Вирусът е от серотип 4, от който наскоро бяха регистрирани огнища в Унгария, Австрия и Румъния. За последен път заболяването бе навестило Гърция през ноември 2014 г.

Във Франция пък бяха регистрирани 7 нови огнища в региона Пюи дьо Дом и едно в регион Ниевр, съобщиха от Световната организация за здравето на животните. Новите 8 случая сред едрия рогат добитък са открити благодарение на системата на наблюдение и профилактика, като в същите ферми се отглеждат още 719 животни. Въведени са ограничения върху придвижването на животни, провежда се ваксинация и дезинфекция във фермите. Вирусът във Франция отново е от серотип 8.

През последните 20 години само в Европа над 2 млн. животни са загинали от заболяването или са били умъртвени, за да бъде спряно разпространението му.

Междувременно учени от Лондонската школа за здравеопазване и тропическа медицина и от Университета на Калифорния след 5-годишно съвместни изследване под ръководството на професора по вирусология Поли Рой успяха да разкрият структурата на вируса, причиняващ заболяването, както и начина, по който той прониква в клетките. Резултатите са публикувани в списанието „Nature Structural & Molecular Biology”. Те показват подробности за отделните компоненти на вируса на атомно ниво и как функционират биологично при различни нива на киселинност.

Екипът е използвал най-съвременна криогенна електронна микроскопия, демонстрирайки начина, по който вирусът навлиза в клетките, за да предизвика инфекция чрез процес в два етапа, както и начина, по който различните компоненти си взаимодействат на молекулярно ниво. Досега при вирусите от типа на защитените с обвивка като грипния, и предизвикващите СПИН и херпес молекулярните и химичните подробности бяха относително ясни, но при вирусите, незащитени от обвивка, какъвто е предизвикващият син език, навлизането в клетките на гостоприемника не бе изяснено добре. Проф. Рой се занимава със задачата през последните 10 години, а изследванията му описват процес с високо ниво на съгласуваност, включващ вирусния литичен цикъл  от навлизането на вируса чрез репликация на генома (удвояване на хромозомите на ДНК или РНК) до синтеза и сглобяването на вируса, прехвърлянето от една клетка в друга и борбата с клетката на гостоприемника.

Новото познание ще позволи на учените да разработят нови ваксини с по-добра защита срещу вируса, предизвикващ синия език, и подобни на него други вируси. Научният труд съдържа и обещаващи податки за пълноценно проучване на подобни патогенни вируси при животните и хората като ротавирусите и вируса на треската от долината Рифт. „Доволни сме от резултатите, които описват вируса в най-големите възможни подробности на различни нива на киселинност. Това е ключов елемент от ребуса и значима крачка напред в разбирането на структурите и механизмите на молекулярно ниво при този тип вируси. Надяваме се, че той ще ни даде възможност да създадем специфични антивирусни агенти и нови и ефективни ваксини за контрол на синия език и свързаните с него вирусни инфекции при животните и хората”, заяви проф. Рой. 

Синият език достигна и гръцкия остров Родос, продължава да се разпространява във Франция
10031
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Според БАБХ няма опасност за домашните животни благодарение на редовната ваксинация
Открити са още 8 случая на син език у диви преживни животни
Целта е пресичане на разпространението на заболяването
Осигурени са над 2,6 млн. лв. за ваксини против син език
Състояние
Синият език достигна Хърватска и Черна гора
Зараза
Още 5 огнища на син език в 4 региона във Франция
Предпазни мерки
Ветеринарите са на крак заради огнища на зарази в Турция, Гърция и Европа
Нови огнища
Синият език настъпва в Европа, още 2 огнища на шап са регистрирани в Турция
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини