Зърнопроизводители от Южна България сигнализират, че при проверки на синорите (границите между имотите), които те са заявили като екологично насочени площи (ЕНП), инспекторите по места са ги определили като недопустими за субсидиране. Мотивът бил, че като ширина синорите били 1,5 метра тегловен коефициент (1 метър реална широчина) и според експертите не отговаряли на изискавинята за ЕНП. Затова и при проведения през миналата седмица в Пловдив агросеминар на зърнопроизводителите ръководството на браншовата асоциация постави този въпрос пред заместник министър Грудев и пред експерти.
В наредбата за директните плащания ясно е записано, че коефициентът на преизчисление на екологично насочената площ при синорите става точно при полски граници от 1 метър. При преобразуването й става 1,5 метра тегловен коефициент.
Според наредбата при подобна широчина екологично насочената площ се изчислява като 9 квадратни метра, върху които трябва да се начислят субсидии за зелена площ.
Тъй като жалбите на фермерите подлежат на повторна проверка, зам. министърът на земеделието Васил Грудев препоръча на земеделците да отправят въпросите си директно до фонд „Земеделие”, където ще получат професионален отговор.
Грудев припомни, че поради сложността при теренните проверки зелените плащания и субисдиите за преразпределителното плащане ще се изплатят едва през април 2016 г.
В края на януари ще се преведат парите по схемата за единно плащане на площ СЕПП, където бюджетът е 276,8 млн. лв., посочи зам. изпълнителният директор на фонд „Земеделие”.
През февруари ще се изплатят националните доплащания. Ресурсът там е от 597,9 млн. лв.
Началото на март ще се преведат 28-те милиона лева за производителите на плодове и зеленчуци.
Следват тези за памук, тютюн и млади земеделски производители.