Винаги трябва да се помни едно правило – колкото по-бързо и по-добре се развиват култивираните растения, толкова по-успешно се противопоставят те на бурените. Плодовитостта на бурените, многообразието на начините им на размножаване, способността им да обхващат големи площи, да търпят студове и жеги – всички тези фактори особено затрудняват борбата с тях, констатират от електронното издание AgroXXI. Необходимо е тя да се води едновременно с няколко средства и не си струва да се съсредоточавате само върху едно, съветват от изданието.
Срещу бурените обикновено се използват химични, биологични и агротехнически методи за борба. Последните на свой ред се делят на предпазни и унищожителни.
Главната задача на предпазния метод за борба е предотвратяването на навлизането на семената на бурените в полята. Той включва следните мерки:
1.Прочистване на посевния материал от семена на бурени. Мярката е ефективна само при спазване на реда за прочистване, отчитайки типа на замърсяване с един или друг вид бурени. Откритите при прочистването семена на бурени трябва да бъдат унищожени.
2.Почистване на транспортните средства, чувалите, складовете за зърно и машините за пресяване на семена.
3.Почистване на канавките и банкетите на пътищата, на защитните насаждения.
4.Спазване на технологията за изготвяне на компост и органични торове чрез нагряването им до 60-70 градуса по Целзий. При тази операция голяма част от семената на бурените губят способността си за покълнване.
5.Хранене на животните със зърнени отпадъци само след като са били смачкани или запарени. В складовите отпадъци има големи количества семена на бурени, които при раздробяване или запарване губят възможностите си за размножаване.
6.Спазване на оптималните норми и начини за засяване на семената на култивираните растения. На силно буренясал участък можете да увеличите количеството на семената за засяване от 12% до 15%. Кръстосаното засяване и това в тесни лехи намаляват количеството на бурените в сравнение с традиционните методи.
7.Навременно събиране на реколтата и снабдяване на машините за прибирането й с уловители. При забавяне на прибирането на реколтата по-голям брой семена на бурени пада на земята и замърсява почвата.
8.Прецизно подбиране на селскостопанските култури, които са по-добре приспособени към местния климат и типа почва
9.Пречистване на водата от семената на бурени при напояване. За улавянето им се монтират специални мрежи.
Преди осъществяване на посочените мерки се извършва проучване на полетата, съставя се карта на местата, където са се развили бурени, и на нейна основа се провежда борбата с тях.