Начало » Хоби земеделие » Малката градина
19.11.2015 г.

Създаването на малиново насаждение е добра инвестиция

Културата е подходяща за семеен бизнес в планинските и полупланинските райони

От всички ягодоплодни култури малината е сред най-предпочитаните. Интересът към нея непрекъснато расте и поради факта, че за нея има неограничен пазар на добри цени. Не са малко желаещите, които планират засаждане и отглеждане на културата на по-големи площи.
Мястото, определено за малиново насаждение, трябва да бъде добре подготвено. Най-добри предшественици за малината са тревна смеска, окопни култури или черна угар. През есента мястото се наторява с 3-4 т добре угнил оборски тор, 30-40 кг суперфосфат и 15 кг калиев тор на декар, след което се изорава на дълбочина 30-35 см около един месец преди засаждането.
Засаждането на малината се прави през есента или рано напролет преди започване на вегетацията. Преди засаждането на малините мястото се подравнява и маркира. При големи насаждения, където обработката на почвата е механизирана, малините се засаждат на разстояние 2-2,5 м между редовете и 80 см между растенията в редовете. За малки малинови насаждения, при които обработката става на ръка, разстоянията между редовете се намаляват на 1,5-1,8 м, а тези в редовете - на 70 см. Корените на растения се съкращават около 1/3 от дължината.
Засаждането на малината става в предварително изкопани дупки, широки колкото свободно да поберат корените. Растенията се поставят на такава дълбочина, на каквато са били в маточника, или 2-3 см по-дълбоко. След засаждането почвата около растението се притъпква добре и се полива с 3-4 л вода на всяко растение. За предпазване от бързо изпаряване на полятата вода почвата около засадените растения се посипва със суха пръст. Надземната част (стъблото) се съкращава на 15-20 см височина. След засаждането на малината, тъй като почвата в междуредията най-често е утъпкана, трябва да се обработи с култиватор за разрохкване. При засушаване насаждението се полива според нуждата още 1-2 пъти.
Грижи при отглеждане на малини
Малината не понася уплътнена и заплевелена почва. Това налага през лятото почвата да се поддържа винаги в рохкаво състояние и чиста от плевели. Постига се с редовна обработка с култиватор и ръчно окопаване около растенията. Първата обработка се прави рано напролет, веднага щом почвата изпръхне. След това в зависимост от нуждата през лятото почвата се обработва още 2-3 пъти. Пролетните и летните обработки се правят по-плитко (7-8 см), а през есента почвата в междуредията се изорава с плуг на 10-12 см дълбочина. За получаване на високи и трайни добиви от малината едно от най-важните условия е редовното торене. На по-бедни почви през есента или рано напролет всяка година се внася по 3-4 т добре угнил оборски тор на декар. На по-богати почви същото количество оборски тор се дава през година. Освен това необходимо е да се направи трикратно подхранване на малиновите растения с минерални торове - рано напролет, при образуването на зеления завръз (в началото на юни) и след беритбата. При всяко подхранване се внасят по 6-8 кг амониева селитра на декар. Фосфорните и калиеви торове се дават заедно с обработката след беритбата или рано напролет в количество 20-30 кг суперфосфат и 8-10 кг калиев сулфат на декар./fermera.bg

Създаването на малиново насаждение е добра инвестиция
12144
 

Последни материали
Виж
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
БФС
Призив да участвате в Европейските награди за биологично земеделие 2025
Боб със свински крачета
Заседание на МС
Кабинетът отмени три решения на служебното правителство от 2024 г.
Свързани материали
Виж
Рак на корените на малината - установяване и мерки
Очертава се и свиване на производството, включително в Сърбия и Полша
Търсенето на замразени малини намалява в световен мащаб
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Свитото предлагане и поскъпването и на останалите плодове подхранват ръста
Цените на малините в Украйна са 4 пъти над миналогодишните
Средният добив при малините за 2023 г. е 360 кг/дка
Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане през последните две години
Мнението на бранша
Петков: Само мегаагенция може да организира изваляването на облаците от Черно море над Добруджа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини