Американската кравеферма Homestead Dairy от Плимът, щата Индиана, превръща оборския тор от отглежданите 3 400 крави в достатъчно електричество за захранването на 1 000 домакинства, съобщи електронното издание Phys. През октомври 2013 г. била монтирана инсталация за добив на метан от оборския тор, който задвижва двигателите на генераторите, а получената електроенергия се продава на местна компания, обясняват от кравефермата на официалния си уебсайт.
Флойд Хуин, чието семейство притежава кравефермата от 1945 г., заяви, че една от основните причини за предприемането на това начинание е била да се опитат да премахнат неприятната за съседите миризма. „Земята е важна за нас и защото произвеждаме култури, с които храним кравите. Така че искаме да направим всичко, което можем, за да се грижим за земята и водата. Ние пием същата вода като всички останали”, заяви той.
В американските ферми торта обикновено се съхранява на открито, а по този начин въздействието върху околната среда е голямо, тъй като изпуска метан и въглероден двуокис. Системата за производство на електричество елиминира едновременно както неприятната миризма, така и вредните емисии.
От американската Агенция за защита на околната среда изчисляват, че през миналата година Homestead Dairy и останалите ферми с инсталирани подобни системи са спестили над 3 млн. тона вредни емисии, или колкото биха произвели 630 хил. автомобила.