Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
20.10.2015 г.

Реколтираните в България площи с картофи намаляват за последните 10 години повече от два пъти

Реколтираните в България площи с картофи намаляват за последните 10 години повече от два пъти, достигайки малко над 10 хил. ха през 2014 г. се посочва в анализ на ИнтелиАгро. Проучването е част в рамките на проекта "Анализ и мониторинг на политиките в сектор земеделие", който се осъществява с подкрепата на Фондация "Америка за България". Произведените количества се свиват от около 380 хил. т. за периода непосредствено преди влизането на страната в ЕС (2005-2006 г.) до 187 хил. т. и 132 хил. т. съответно през 2013 и 2014 г. Средногодишните добиви в диапазона 1- 1,8 т./дка са не само неколкократно по- ниски от водещите производители в Европа, но и поставят страната ни едва на 107-о място по производителност в света. Нещо повече, обратно на световната тенденция добивите в страната се влошават. Тези данни говорят за наличието на сив сектор и слабост при събирането на информация от производителите. Четирите държави имат близо 60% дял от световния износ и 40% от вноса. Това се определя от вноса на сурови и износа на първично обработени картофи, както и от сезонния характер на производството.

По информация от бранша, реалните средни добиви са приблизително двойно по-високи. Занижени или не, прави впечатление, че официалните добиви са много непостоянни. Коефициентът им на вариация за България е неколкократно по- висок от този на повечето страни с най- ефективно производство. Рязката промяна в две последователни години е сигнал, че реколтата зависи до голяма степен от метеорологичните особености на сезона. С други думи, стопаните разчитат не толкова на модерни методи на отглеждане, колкото на случайност. Производството традиционно е концентрирано в полупланинските райони и високите полета на Югозападна България – Ихтиман, Самоков, Септември, Ботевград, Пазарджик, Гоце Делчев, Банско и др. За голяма част от тези центрове картофите нямат особена алтернатива. Въпреки наличието на по-плодородни и влажни почви в равнинните райони и по поречието на реките, площите с картофи там са ограничени, а стопанствата обикновено са със значително по-малък мащаб. Разпространено е разбирането, че една от основните причини са честите високи температури по време на клубенообразуването в края на пролетта и началото на лятото (при температура над 27-28 градуса листната маса изпарява интензивно вода и клубените спират нарастването си). По-високата надморска височина и по-ниските температури пък ограничават разпространението на вируси, което е от ключово значение при формирането на семепроизводни участъци.

До голяма степен, обаче, схващането за Югозападна България като оптимален район за производство е мит. С интензивни методи и все по-пригодени за специфичните условия сортове, културата има потенциал за разпространение и в други райони на страната. Средни и големи стопанства има също в Югозападна България и дори в Добричко. По официални данни на Министерството на земеделието и храните, картофи се отглеждат в близо 70 хиляди български стопанства. 63 хиляди от тях, обаче, са с непазарен или полупазарен характер и размер на площите до 2,5 дка. Броят им намалява драстично спрямо 2007 г., когато е бил 117 хиляди. Други близо три хиляди са с между 2,5 и 5 дка картофи, като техният брой намалява с 900 за три години. Обяснение за това може да се търси в естествени фактори – намаляване и застаряване на населението в селските райони, икономически неефективно и неоправдано производство на толкова малки площи. Някои от изчезналите малки стопанства са преминали в по-горна група, роля за което има и минималният праг за получаване на директни плащания. Положително е, че макар и все още в малък мащаб се наблюдава окрупняване на стопанствата. Броят им във всички групи над 5 дка нараства спрямо 2010 г. Изключение правят най-големите (над 200 дка), чиито брой е наполовина – едва 20. Огромното мнозинство на стопанствата, отглеждащи картофи – над 69 хиляди, се управляват от физически лица. През 2013 г. те са обработили 90% от всички площи с културата в страната. За шест години, обаче, броят им се е свил почти наполовина, а размерът на площите им – с близо една трета. Стопанствата и площите с картофи намаляват за всички юридически форми на собственост освен при търговските дружества. Положителната тенденция при тях вероятно е свързана с изпълнението на изисквания за получаване на европейско финансиране, по-ниско данъчно облагане и работа с контрагенти.

Реколтираните в България площи с картофи намаляват за последните 10 години повече от два пъти
10950
 

Последни материали
Виж
Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?
Над половината от доставените през първото полугодие идват от Турция
Нарасналият 11 пъти внос на яйца в САЩ свали цените им с 64 на сто
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
Недостатъчното предлагане в страната подгря здраво цените
Китай е договорил 25 на сто от възможния износ от новата реколта ечемик в Украйна
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Свързани материали
Виж
Ще отпадне ли забраната за манкозеб?
Близо 1,4 млн. лева за борба с теления червей са преведени по сметките на картофопроизводителите
Практика
Загърляне на картофите – защо и кога трябва да се прави?
Краен срок за прием на заявления за борба с теления червей по картофите
Председател на Асоциация
Мартин Балулов: Снеговете във Варненско спасиха посевите, има надежда за реколтата
Иновации и селекции
Форум за картофопроизводството, проведен на изложението Макфрут в Италия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини