Парламентът на Словакия одобри намаляването наполовина на данък добавена стойност върху основните хранителни стоки от 1 януари 2016 г. като част от пакет от правителствени мерки, насочени към подпомагане на по-бедните слоеве от населението, съобщи Ройтерс. От агенцията обвързват понижението на ставката до 10% от досегашните 20% с лявата политическа ориентация на управляващата партия Смер и предстоящите през март 2016 г. избори в страната.
По-ниският данък ще се прилага по отношение на хляба, маслото, млякото, месото и други стоки от първа необходимост, но също и за лекарствата и книгите.
Министърът на финансите на страната Петер Казимир заяви, че по-ниската ставка на ДДС ще ощети бюджета със 77 млн. евро под формата на загубени приходи само през 2016 г., но това нямало да доведе до увеличаване на бюджетния дефицит, който се очаква да достигне 1,93% от брутния вътрешен продукт на Словакия, тъй като растящата икономика ще осигури достатъчно постъпления. „Мярката ще намали разходите на семействата с ниски доходи с 0,5% годишно”, посочи Казимир.
Понижаването на ДДС е част от пакет от социални мерки, вариращи от планирано повишаване на минималната заплата до 400 евро от настоящите 380 евро до широко коментираното ремонтиране на баните в обществените болници.
Партият Смер, ръководена от премиера Роберт Фицо, управлява самостоятелно, след като на изборите през 2012 г. спечели абсолютно мнозинство, и остава най-популярната политическа сила в страната с голяма преднина пред останалите. Проучване през септември обаче показа, че одобрението за партията е намаляло до 38% от 44%, получени на последните избори. Дори да загуби абсолютното си мнозинство в парламента след предстоящите избори обаче, очакванията са Смер да оглави коалиция с евентуални партньори консервативната Християндемократическа партия или малка националистическа партия.