Активността на депутатите след лятната ваканция е похвална, след като три законопроекта против задължителното монтиране на нивомерите спешно бяха приети от комисията по земеделие на вчерашното заседание. И трите предложения са в защита на земеделските производители, като целта е да се отмени намерението за задължително монтиране на нивомери и касови апарати, което да се прокара със Закона за данъка върху добавената стойност (ДДС). На първо четене в комисия бяха одобрени и трите законопроекта, но въпреки това зърнопроизводителите няма да отменят насрочения за 12 октомври протест, съобщи за Farmer.bg Румяна Ангелова, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България.
От името на колегите си Ангелова припомни, че браншът настояваше за отмяна още в началото на годината и въпреки продължителните преговори с експерти от Министерството на финансите, до този момент не се работи в полза на земеделците.
"Ако парламентът приеме новите законови промени, това наистина ще разтовари браншът от излишните разходи, но на този етап нищо не е окончателно, затова решението за протестите няма да се отмени", обясни още Ангелова.
На вчерашното заседание депутатите приеха трите предложения за промени в чл. 118 в Закона за ДДС, който гласи, че данъчно задължено лице, което извършва зареждане на превозни средства, машини, съоръжения или друга техника за собствени нужди с течни горива, е длъжно да регистрира и отчита зареждането по реда на наредбата по ал. 4, с други думи да има нивомери и касови апарати, за да отчита ползваното горива пред НАП.
Трите законопроекта са на Румен Христов и Мартин Димитров, на Румен Йончев и група народни представители и на Валери Симеонов и група народни представители.
Основните предложения са това изискване да не важи за всички земеделски производители или да не обхваща цистерни с вместимост до 10 тона. В друго предложение се настоява да бъдат изключени само земеделски производители, които са регистрирани по Закона за контролно-техническата инспекция на селскостопанската техника, което е най-коректно, защото по този начин няма да бъдат засегнати фермерите, подлежащи на контрол от държавните институции, коментира и Наталия Тодорова, изпълнителен директор на асоциацията.
Предстоят дебати в пленарна зала и второ четене на трите законопроекта, което означава, че в близкия месец и половина няма да се стигне до решение.