Масовата употреба на изкуствените торове води до неблагоприятно изменение на структурата на почвата. Тя става по-лесно проницаема за водата, която измива хранителните вещества за растенията, като ги изнася в по-долните слоеве на почвата, където стават недостъпни за растението. Така изкуствените торове попадат в подземните води и се отмиват в реките, което довежда до значително понижаване на ефективността на торовете и застрашава околната среда. При използването на естествените торове нищо от това не се случва, но органичните торове не удовлетворяват достатъчно желанието на човека за повишаване на добивите.
Така обективно се е появила потребността за повишаване на добивите с други, различни методи. За качествено изпълнение на целта се поставя за задача разкриването на пълния генетически и физиологичен потенциал на растението.
Започват изследвания с различни стимулатори на растеж и развитие на растенията от химически и физически характер. Най-голям интерес човек има да получи екологически чиста продукция, а това се оказва възможно единствено чрез въздействието на физически фактори върху растенията и по-точно върху техните семена, клубени, луковици, кълнове в различни фази от развитието им. За тази цел е изследвано въздействието на електромагнитното поле в различни диапазони (гама излъчване, рентгеново, ултравиолетово, лъчи от видимия спектър, инфрачервени лъчи, радиочестотно, магнитно и електрическо поле), облъчването с алфа и бета частици, йони на различни елементи, гравитационно виздействие и т.н., което се осъществява чрез специфично и сложно оборудване.
Гама и рентгеновото лъчение са опасни за живота на човека и по тази причина са неизползваеми в селскостопанското производство, където технологичната култура и безопасността трябва да бъдат на много високо ниво. Същото може да се каже и за ултравиолетовите и инфрачервените лъчи, и радиочестотно поле.
Остават немного ,,претенденти“, които могат достатъчно безопасно да се използват в условията на реално селкостопанско призводство. Това са магнитните и електрическите полета, с които се въздейства върху семена, клубени, луковици, кълнове на растения.
В резултат на въздействието с оптимални дози, се явява разкриване на генетичния и физиологичен потенциал на растенията, изразяващ се в повишаване на добива и неговото качество./fermera.bg