На неофициално заседание на 15 септември Съветът на Европейския съюз за земеделие и рибарство все пак ще обсъди предложението за повишаване на интервенционните цени на млечните продукти като едно от средствата за подпомагане на производителите, обяви министърът на селското стопанство на председателстващия в момента съюза Люксембург Фернан Етжен, цитиран от агенция „Новости”. „Съветът потвърждава, че бе изразен интерес от една от делегациите временно да бъдат повишени цените в рамките на пряката намеса на пазара. Ще обсъдим въпроса на неофициалното заседание във вторник”, каза Етжен след въпрос на журналист за позицията на държавите-членки на ЕС по предложението на Франция за повишаване на изкупните цени на пазара на мляко и млечни продукти.
Той добави също, че ресорните министри са одобрили и предложението на Европейската комисия за създаване на експертна група на високо равнище за регулиране на продажбите на мляко и свинско месо в държавите-членки. „Създаването на групата има за цел да подобри функционирането на мрежата за снабдяване с хранителни стоки в интерес на производителите”, подчерта министърът.
Премахването на квотите за производство на мляко в ЕС от 1 април, забраната за внос на хранителни стоки в Русия от държавите-членки и свиването на търсенето от Китай доведоха до свръхпредлагане на мляко в съюза и съответно – до понижаване на изкупните цени от средно 37 евроцента за литър през 2014 г. д 25-28 евроцента през тази година. Тези цени обаче вече не покриват производствените разходи на фермерите, довеждайки ги до ръба на фалита. Според браншови асоциации най-ниската възможна изкупна цена на млякото, която би предотвратила разоряването на производителите, е в рамките на 37-40 евроцента за литър.
Значителни затруднения заради свръхпроизводство и затварянето на руския пазар изпитват и производителите на свинско месо. Според асоциацията на фермерите от ЕС „Копа Коджека” загубите в селското стопанство само в резултат на руската забрана за внос са достигнали 5,5 млрд. евро през последните 12 месеца.