Асортиментът на дюзи за пръскачките, който се предлага днес на пазара, е наистина безграничен. И макар да не е лесно да се избере най-подходящият за определени условия на приложение вариант, все пак е възможно.
Ако по някакви причини стопанството залага на използването на само един вид дюзи при всички видове опръскване, то в този случай се налага да се търси компромис. Първо, не е възможно да се работи на максимална скорост (разбира се, според параметрите на пръскачката) с всички култури и с всички препарати. А когато работната скорост се налага да се ограничи, съответно намалява производителността на пръскачката. Ако се направи опит да се повиши налягането и за сметка на това стане възможно да се работи с по-голяма скорост, то в определени случаи може да се окаже, че размерът и формата на капките, които се формират от дюзите (които не са предназначени да работят с такова налягане),са далеч от идеалното. Резултатът е намаляването на ефективността на растително-защитните препарати.
И така – може ли по принцип да се работи с един комплект?
Важно е да се знае, че за да се разкрие напълно потенциалът на дюзите, за да се увеличи производителността и съответно – за да се проведе опръскването в конкретен времеви интервал (обикновено времето никога не достига), по-сигурно е да не се работи с един комплект при всички видове обработки. В повечето случаи няма как да се мине и с един тип дюзи.
Зърнени култури
За стопанства, където в сеитбооборота присъстват само зърнени култури и царевица, добър универсален вариант са инжекторните дюзи. При среден разход на работния разтвор от 20 до 30 литра на декар и работна скорост от 6 до 8 км/час най-доброто решение са компактните инжекторни дюзи, например IDKN (Lechler), Airmix (Agrotop), AIXR (Teejet) (калибър 04 при работно налягане от 2 до 4 бара). Ако се използват пълноразмерни инжекторни дюзи, е необходимо да се работи с по-високо налягане: 4 – 6 бара. Поради това при същата работна скорост трябва да се избират дюзи с по-малък калибър.
Благодарение на насочените напред и назад огнища на разпръскването, двойните инжекторни дюзи могат да бъдат нелош вариант за използване при зърнени култури. Това се отнася предимно за обработките, когато е необходима висока степен на покриване на горните и ъгловите повърхности.
Рапица
Обработката на зимната рапица предявява по-високи изисквания към дюзите. Това се отнася и за първите хербицидни обработки със съдържащи кломазон препарати. Дюзите трябва да осигуряват спазването на доста строгите изисквания за равномерност при внасянето на тези препарати и минимално отнасяне на капките (опръскване с точност около 90 на сто).
Едновременно с това трябва да се следи и за работната скорост на обработката (не повече от 7,5 км/час). Наскоро за изпълнение на именно тези условия бяха разработени специални дюзи за опръскване преди поникването, които са способни дори при високо работно налягане и на висока работна скорост да поддържат ниско ниво на отнасянето.
За обработките във фаза 3 – 4 лист и във фаза на цъфтеж трябва да се използват дюзи, които могат да осигурят достатъчна гъстота на покритието с препарата. При обработката на рапица с висока стъблена маса или в период на цъфтеж дюзите трябва допълнително да гарантират добра проникваща способност на препарата.
Но тук възниква проблем. От една страна, дюзите трябва да осигурят добра гъстота на покриването – капките не бива да бъдат твърде големи. От друга страна, за да се подобри проникващата способност, капките трябва да бъдат по-тежки, а следователно – по-големи.
В този случай двойните инжекторни дюзи ще се представят по-добре от единичните. Що се отнася до избора на техния калибър, то трябва да се ориентирате по разхода на работния разтвор и възможната работна скорост. При висока плътност на стъблата не бива да се намалява разходът на работната течност. Той трябва да се намира в диапазона от 25 до 30 литра на декар.
Компактните двойни инжекторни дюзи калибър 04, такива като CVI Twin (Agrotop), IDKT (Lechler), Minidrift Duo (Hardi), AITTJ (Teejet),показват при работно налягане от 2 до 3 бара много добри резултати.
Що се отнася до пълноразмерните двойни инжекторни дюзи, като например TurboDrop HiSpeed и AVI Twin от Agrotop, то те са създадени за използване при по-високо налягане – от 4 до 6 бара.
Окопни култури
При наличието на окопни култури в сеитбооборота е много сложно да се мине с един комплект дюзи за всички химични обработки, а ако става думи за картофи – практически невъзможно.
При обработката им с хербициди трябва да се опръсква с нисък разход на работния разтвор – от 15 до 20 литра на декар. Използването в този случай на двойни инжекторни дюзи калибър 02 и 03 ще увеличи ефективността на обработката. Лесно е да се забележи, че те работят по-добре, когато листната маса прекъсне свободния достъп до почвата за капките на разтвора.
Фунгицидните обработки, когато растенията са образували вече много листна маса, трябва да се провеждат с висок разход на работния разтвор. Поради това калибърът на избраните дюзи трябва да влиза в диапазона 025-04. Големият калибър на дюзите и високият разход на работния разтвор са необходими и при десикацията на картофите.
Може ли да се намали отнасянето на капките с 95 на сто?
В последно време регламентът за прилагане в Германия на препаратите, съдържащи кломазон, е затегнат значително. Причината са възможните последици при отнасянето на препарата. Вероятно именно затова се появиха специални дюзи, намаляващи отнасянето.
Дюзите Syngenta 130-05 се появиха на пазара не толкова отдава. Тъй като тези дюзи са предназначени за хербицидни обработки и са разработени съвместно с фирма Lehler, те могат да се купят и под името Lechler PRE 130-05. Намаляването на отнасянето при работно налягане от 1,5 до 5 бара при тях е до 95 %. Засега тези модели са единствените в този клас дюзи за химически обработки на полските култури.
Но тези дюзи дават само един поток на разпръскване и той е насочен в хоризонталната плоскост почти назад. Как работят?
Благодарение на тази схема е възможно да се намали преди всичко прекомерното покритие с препарата. Но за това е необходимо при движение в края на полето да има възможност за изключване на крайните дюзи. Капките трябва да имат много големи размери. Техният обемен диаметър при работно налягане от 2 бара е 1000 мкм. Именно поради това тези дюзи са предназначени само за работа с предсеитбени хербициди и течни торове.
Възможно ли още повече да се намали отнасянето?
Съвременните блокови държачи на дюзите със система за автоматично превключване позволяват на пръскачката автоматично да преминава към работа с дюзите, формиращи по-едри капки, запазвайки при това зададената работна норма. Пример за такава система е AmaSelect на Amazone.
Какво ново се появи на пазара в последно време?
Съществено е обновен асортиментът на фирма Lechler. На пазара излезе третото поколение дюзи от серия ID, които в сравнение с предишното имат по-малка габаритна дължина и са представени във варианти от 01-ви до 08-ми калибър.
Компания Agrotop представи новите универсални дюзи TurboDrop VR. Индексът VR (variable rate) означава, че нормата на разход на работния разтвор в този модел може да се променя в значително по-голям диапазон, отколкото в традиционните дюзи. Това се постига благодарение на наличието на клапан за обратен ход, който под въздействие на налягането променя пропускателната способност на дюзата. По този начин, при увеличаването на работното налягане от 2 до 8 бара разходът на работния разтвор се увеличава три пъти (при аналогични условия с обикновени дюзи той само се удвоява).
Означава ли това, че можем да си спестим мъчителния процес на смяната на дюзите от един комплект с други?
Да, ако под смяна на комплекта се има предвид избор на същия тип дюза от друг калибър. Но е желателно пръскачката да има електронна система за регулиране на потока. Това техническо решение може да бъде интересно за стопанства, на които им се налага в течение на обработките често да променят разходната норма на работния разтвор или работната скорост на пръскачката. В този случай използването на подобни дюзи може да направи ненужна смяната им от един калибър с друг.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ ДУМИ
Темата за дюзите и пръскането е многостранна и няма как да бъде обхваната с една публикация. Но има няколко ключови момента, които трябва да се познават. Важно е да се знае, че качеството на опръскването ще се определя не от цената на пръскачката, а от правилния избор на дюзите и режима на тяхната работа. Старите и износени дюзи; закупуването на нови, но евтини и обикновени, вместо инжекторни дюзи; работата извън оптималните режими... водят до загуба на 30 – 50 % от внасяните препарати. Загубите могат да се видят като шлейф от красива мъгла зад работещата пръскачка – тези капки под формата на аерозол отлитат в горните слоеве на атмосферата. В подобни случаи парите, отделени за закупуването на съвременни препарати, се оказват буквално хвърлени на вятъра.
СЪЩЕСТВУВАТ ЛЕСНИ ПРАВИЛА
за повишаване качеството на опръскването:
- Редовно сменяйте дюзите – като минимум в началото на всеки сезон (при интензивна работа – няколко пъти в течение на сезона).
- Използвайте инжекторни дюзи при оптимален режим на налягането.
- Не превишавайте скоростта. Пръскачката не е самолет и работа при скорост над 12 – 16 км/час винаги води до намаляване на качеството на опръскването.
- Работете с препоръчителните норми на разход на работния разтвор – не бива да се намалява нормата до безкрайност – за хербицидите разходът е над 10 – 15 литра на декар.
- Височината на щангата трябва да бъде 50 см над обработваната повърхност.
- Ако е възможно, подберете различни комплекти типове дюзи за различните препарати.
- Следете ефективността, водете дневник на извършваните работи и навреме поправяйте грешките./Вернер Хелер, Институт за растителна защита на Баварския селскостопански център, Германия, fermera.bg